Rusya, Falun Gong Uygulayıcılarının Evlerine Baskın Yaptı

Çin ile yakın ilişki içindeki Rusya, Falun Gong uygulayıcılarının evlerine baskın yaptı. ABD’nin Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü, “Çin’de, Rusya’da ya da dünyanın başka bir yerinde, böyle bir olayın gerçekleşmesinden endişe duyuyoruz” dedi.

Rusya, Falun Gong uygulayıcıları, Çin’de ölümüne zulüm gören uygulayıcıları anmak için Finlyandsky İstasyonunun önündeki meydanda toplandılar. 20 Temmuz 2013, Saint Petersburg, Rusya. (Fotoğraf: Irina Oshirova, The Epoch Times)

Rus yetkililer 3 Mayıs’ta Falun Gong manevi disiplinini takip eden beş uygulayıcının evlerine baskın düzenledi. Ayrıca “istenmeyen bir örgütün faaliyetlerini yürütmeyi” yasaklayan, tartışmalı yasa uyarınca dördünü gözaltına aldı.

Moskova polisi bir süredir manevi uygulamaya karşı bir kampanya yürütüyor. Kitapları yasaklıyor, yayınlara el koyuyor, uygulayıcıları baskı ve sorgulamalara maruz bırakıyor. Yakın zamanda başlatılan ev aramaları da, bu kampanyanın son darbesi oldu.

3 Mayıs’ta düzenlenen ev baskınları Rus yetkililer ve devlete ait yayın organları tarafından duyuruldu. Ayrıca Rus medyası, Falun Gong’u anlatırken Çin Komünist Partisinin barışçıl uygulama hakkında yaydığı kasten yanıltıcı bilgileri tekrarladı.

Falun Gong, doğruluk, şefkat ve hoşgörü ilkelerine dayanan geleneksel bir Çin meditasyon uygulamasıdır. Üstelik Çin hariç Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde uygulanmaktadır. 1999 yılında Çin’de tahminen 70 ila 100 milyon kişi Falun Gong uyguluyordu. Ancak aynı yıl Çin rejimi, Falun Gong’a karşı bir zulüm kampanyası başlattı. Uygulayıcıları zorla çalıştırdı, psikolojik taciz uyguladı ve zorla organlarını topladı.

Çin ve Rusya, Şubat 2022’de “sınırsız” bir ortaklık başlattı. O zamandan bu yana iki ülke, “stratejik iş birliğini” ilerletmek için bir dizi anlaşma imzaladı. Bu bağlamda Çin şirketleri Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını sürdürebilmesi için destek sağlıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu ay Çin’i ziyaret etmeyi planlıyor ve bu, Mart ayında yeniden seçilmesinden bu yana ilk yurtdışı gezisi olacak.

Kremlin’in Çin’e güveninin artması, Falun Gong üzerindeki baskının yoğunlaşmasını teşvik ediyor gibi görünüyor.

Olay Beyaz Saray’ın Dikkatini Çekti

Güvenlik nedeniyle isminin gizli kalmasını isteyen ve Moskova’da yaşayan bir Falun Dafa uygulayıcısı The Epoch Times’a konuştu. “Uygulayıcılar bugüne kadar resmi makamlardan onay almış bir kuruluşu kullanarak, yasal olarak faaliyet gösterdiler” dedi.

Olay Beyaz Saray’ın da dikkatini çekti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü, The Epoch Times’ın kardeş medyası NTD’ye bir açıklamada bulundu. “Çin’de, Rusya’da ya da dünyanın başka bir yerinde, böyle bir olayın gerçekleşmesinden endişe duyuyoruz” dedi.

“ABD, Falun Gong da dâhil olmak üzere dini gruplara yönelik zulme karşı sesini yükseltmeye devam edecektir” dedi.

Rusya’da baskınlara gerekçe olarak kullanılan ve “istenmeyen bir örgütün faaliyetlerini yürütmeyi” yasaklayan ceza kanunu, 2015 yılında yürürlüğe girdi. Rus yetkililer bu kanunu kullanarak, 100’den fazla örgütün yanı sıra gazetecileri ve insan hakları aktivistlerini hedef alıyor.

Kanunda altı yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Falun Dafa Bilgi Merkezi genel müdürü Levi Browde, konu hakkında açıklamalar yaptı. “Rus yetkililerin Falun Gong uygulayıcılarını tutuklaması dehşet verici. Üstelik bu insanların tek yaptıkları meditasyon yapmak, Falun Gong öğretilerini çalışmak ve -doğruluk, şefkat, hoşgörü- ilkelerini günlük hayatlarına uygulamak” dedi.

“Rus yetkililerden Çin Komünist Partisinin perde arkası baskılarına direnmelerini ve kendi vatandaşlarının hak ve özgürlüklerini korumalarını rica ediyoruz.”

“Bugün Falun Gong dünya çapında 100’den fazla ülkede özgürce uygulanmakta, memnuniyetle karşılanmakta ve kutlanmaktadır. Ancak yalnızca komünist Çin, Falun Gong uygulayıcılarını şeytan gibi göstermek ve onlara zulmetmek için uğraşıyor.”

Baskınların Görüntüleri Yayınlandı

Moskova polisi resmi Telegram hesabında baskın görüntülerini yayınladı. Görüntülerde polis bir apartman kapısını tekmeleyerek açıyor. Genç bir adamı yatak odasının yakınında yere yatırıyorlar ve bir polis adamın sırtına diziyle bastırıyor.

Bir polis memuru “Ellerini arkaya uzat” diyor. Ardından, “Ne dediğimi duymadın mı?” diye bağırıyor.

The Epoch Times’ın onları tanıyan insanlardan aldığı bilgiye göre, adam bir Falun Gong uygulayıcısının kardeşi.

Bir başka videoda bir polis memuru, kapının neden geç açıldığını soruyor.

Bir kadın, “Çünkü giyinmem gerekiyordu” diye yanıtlıyor.

Rus polisi, 3 Mayıs 2024’te Moskova’daki bir Falun Gong uygulayıcısının evine baskın düzenledi. Video, Moskova polisi tarafından internette yayınlandı. (The Epoch Times’ın aldığı ekran görüntüsü)

Aynı videoda yanında iki çocuğu ile yatağının yanında duran bir adam görünüyor. Adam, polislere yanlış veya yasa dışı bir şey yapmadıklarını anlatıyor.

Polise, “Biz sadece Falun Gong egzersizleri yapıyoruz, hepsi bu” diyor.

Ayrıca yetkililer delil olarak, kitap ve uygulamayı tanıtıcı broşür gibi materyallere el koydu. The Epoch Times, Moskova merkezli kaynaktan dört uygulayıcının gözaltına alındığını ve sorgulanmak üzere tutulduğunu öğrendi.

Ayrıca The Epoch Times farklı bir kaynaktan daha, olayla ilgili bilgi edindi. Tutuklulardan Natalya Minenkova’nın 11 Mayıs Cumartesi günü mahkemeye çıkması bekleniyor.

Browde, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer demokratik hükümetleri “haksız yere tutuklanan bu uygulayıcıların derhal serbest bırakılması çağrısında bulunmaya” çağırdı.

Siyasi tavsiyelerde bulunan federal bir organ olan ABD Uluslararası Dini Özgürlük Komisyonu, bir açıklama yaptı. “Moskova’da, dört Falun Gong uygulayıcısının yakın zamanda gözaltına alınmasını şiddetle kınadıklarını” belirtti. Ayrıca suçlarının sadece inançlarını anlatan materyalleri dağıtmak olduğunu söyledi.

Komisyon üyesi Susie Gelman, The Epoch Times’a şunları söyledi: “Rusya’nın Falun Gong’a bağlı kurumları ‘istenmeyen’ örgüt olarak etiketlemesi ve yasaklaması, uluslararası din veya inanç özgürlüğü haklarına açık bir saldırıdır.”

“Rusya, Falun Gong uygulayıcılarına ve haksız yere ‘istenmeyen’ olarak etiketlenen diğer dini gruplara yönelik kovuşturmaya son vermelidir. Ayrıca herkes için din ve inanç özgürlüğünü sağlamalıdır.”

Artan Baskı

Yıllar geçtikçe, Rusya’daki Falun Gong uygulayıcıları yetkililerden gelen çeşitli baskılarla karşı karşıya kaldı. Falun Gong’un ana kitabı Zhuan Falun, Avrupa Parlamentosu’nun kınadığı bir hareketle, 2011 yılında ülkede yasaklandı. Ardından, Avrupa İHM 2023 yılında Rusya’nın Falun Gong materyallerine yönelik yasağının, usulsüz olduğuna karar verdi.

Rusya’da BM mülteci statüsü kazanan Falun Gong uygulayıcıları, zorla Çin’e geri gönderildi. Örneğin 2017’de Ma Hui ve 8 yaşındaki kızı Ma Jing vakasında böyle oldu.

Kasım 2023’te polis, Moskova, St. Petersburg ve Irkutsk gibi birçok bölgede Falun Gong uygulayıcılarının evlerini aradı.

Çin’de 23 yıldır süren Falun Gong zulmünün kurbanlarını anmak için düzenlenen mum ışığı nöbeti. Eşi Ju Reihjong ve kızı Li Xiaohua, zulümde ölen Li Delong’un bir fotoğrafını tutuyor. 21 Temmuz 2022, Washington Anıtı. (Fotoğraf: Samira Bouaou, The Epoch Times)

ABD Dışişleri Bakanlığı, en son insan hakları raporunda, konuyla ilgili açıklamalarda bulunuyor. Raporda Rusya’nın “terörizmle ve aşırılıkçılıkla mücadele yasalarının yanı sıra, diğer önlemleri de kötüye kullandığı” yazıyor. Falun Gong’un bölgedeki bir şubesini ve Falun Gong ile bağlantılı kar amacı gütmeyen yedi kuruluşu hedef aldığı belirtiliyor. Üstelik “şiddet içeren eylemler veya niyetler olduğuna dair herhangi bir inandırıcı kanıt olmadan” hareket ettiler.

Raporda şu ifadeler bulunuyor: “Bu eylemler, bu grupların ibadetlerini ve faaliyetlerini etkin bir şekilde yasakladı. Grup üyeleri, yasaklı bir örgütün faaliyetlerine katılmaları nedeniyle uzun süreli hapis cezasına, sert gözaltı koşullarına, ev hapsine ve ev baskınlarına, ayrımcılığa, tacize ve cezai soruşturmaya tabi tutuldu.”

Yazan: Eva Fu, The Epoch Times

Çeviren: Hatice Atmaca, The Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.