Çin’de Yaşayanlar, COVID-19’un Adını ‘ÇKP Virüsü’ Olarak Değiştirme Fikrine Katılıyor

Şanghay’da yaşayan Bay Hu, sürekli olarak Çin’in Internet güvenlik duvarını geçmeye çalışıyor. Durmadan Çin rejiminin vatandaşlarından gizlediği gerçek bilgileri arıyor. Hu, güvenlik duvarını atlayabilecek bir yazılımı arkadaşları ve akrabalarıyla paylaşıyor.

Bay Hu, güvenlik duvarını atlayabilecek bir yazılımı arkadaşları ve akrabalarıyla paylaşıyor. (Epoch Time haberi, ekran görüntüsü)

Çin Komünist Partisinin (ÇKP) İnternet üzerindeki kontrolü ile, bilgiyi engelleyerek, aldatarak ve göz korkutarak, birçok Çin vatandaşını kandırdığını düşünüyor. Sonuç olarak, ÇKP tarafından aldatılanlar, doğruyu yanlıştan ayırt etme zahmetine girmiyorlar.

Hu, güvenlik duvarı kaldırılırsa ÇKP’nin üç ay içinde ortadan kalkacağına inanıyor.

Denizaşırı ülkelerde yaşayan bir grup Çinli, Beyaz Saray’a hitaben koronavirüsün adının “ÇKP virüsü” (Çin Komünist Partisi virüsü) olarak değiştirilmesini teklif eden bir dilekçe başlattı. Hu, bu fikri çok beğendi. Ancak dilekçenin web sitesine dört kez giriş yapmaya çalışmasına rağmen, tüm girişimleri başarısız oldu.

Konuyla İlgili Ses kaydı:

Gazeteci: Hala ÇKP’yi destekleyen pek çok Çinli var. Bu doğru bir ifade mi?

Bay Hu: Bu temelde doğrudur, ama daha yakından bakalım. Neden doğru olduğunu söylüyorum? Çünkü bazı sıradan vatandaşlar da dahil olmak üzere birçok insan, ÇKP’yi desteklediklerinden habersizdir. İnsanlar baskı altında [belki de destekliyormuş gibi yapıyorlar]. Ana sebep nedir? ÇKP eğitim sistemidir. İnsanlara gözdağı vererek onları korkutan ve ahlaki değerlere bakmaktan kaçınmalarına neden olan kızıl propagandadır. Bir konuyu muhakeme ederken veya ele alırken, kendi insan doğalarını ve ahlakını ihlal ederler. Ana sebep budur. Sonuçta, en büyük suçlu Çin Komünist Partisidir.

Gazeteci: Başka bir soru. Sizce bu Çinli grup ile ÇKP arasında önemli bir fark var mı?

Bay Hu: “ÇKP” Partiyi, onun sistemini ve kötü inançlı bir örgütü ifade eder. “İnsanlar” kelimesi, içgörüsü olmayanlar da dahil olmak üzere sıradan insanları ifade eder. Yani partinin propagandasını dinleyenler, doğru olanı yanlıştan ayırt edemezler. Sonuç olarak, bazıları örgüte katılır, bazıları da destekler.

Beyaz Saray’a hitaben yazılan dilekçe, hükümetten COVID-19’u ÇKP virüsü olarak yeniden adlandırmasını istiyor. (Epoch Times haberi, Ekran görüntüsü)

Gazeteci: Beyaz Saray’a hitaben yazılan dilekçe, hükümetten COVID-19’u ÇKP virüsü olarak yeniden adlandırmasını istiyor. Bir günden az bir sürede, yaklaşık 10.000 kişi bu dilekçeyi internet üzerinden imzaladı. Dış ülkelerde yaşayan Çinlilerin virüse ÇKP virüsü adını verme girişimi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bay Hu: Bence bu çok doğru, çünkü virüse gerçekten de [ÇKP] neden olmuştur. Gerçeklerin gizlenmesi ve sahne arkasından yapılan manipülasyonlar, dünyaya büyük zarar verdi ve biz Çin halkına da çok fazla zarar verdi. Sonuçta olanların hepsi bu Partiden kaynaklanıyor. Parti bu sorumluluktan kaçamaz. Gelecekte, tarih ona adil bir yargıda bulunacaktır.

Bay Hu: Sonuçta olanların hepsi bu ÇKP’den kaynaklanıyor. (Epoch Times haberi,
Ekran görüntüsü)

Bay Hu: Bunun nedeni İnternetin engellenmesi. ÇKP interneti kontrol etmek istiyor, bu amaçla güvenlik duvarını kuruyor. Bunun ana nedeni budur. Çin halkını gerçeklerden habersiz tutabilir, çünkü onlar gerçek bilgiyi duyamıyorlar, değil mi? Gerçeği bilmiyorlar. Asıl mesele bu. Dünden bir gün önce, doktora görünmek için hastaneye gittiğimde, hala bu virüsü Amerikalıların yaptığını söyleyen yaşlı bir adamla karşılaştım. Her gün maske takması gereken bir mağdurdu. Ona çıkıştım ve bir kelime bile edemedi. Ona, Amerikalılara teşekkür etmen gerekir dedim, çünkü Amerikalılar olmasaydı bugün yeterince yiyeceğin ya da seni sıcak tutan giysilerin olmazdı. Birçoğu gerçek durumu bilmiyor. Temel sorun bu.

Çin’de İnternet Güvenlik Duvarı çökerse, size söylüyorum, ÇKP’nin çökmesi üç ay sürmez. Bazı polisler de dahil olmak üzere, bazı komünistler de dahil olmak üzere, rejimdeki birçok insan ÇKP’den memnun değil ve benimle konuştuklarında bunu açıkladılar. Hatta bazıları gerçekleri öğrenmek istedi. Birisi de Bay Hu, farklı sesler duymamız gerek dedi. Bunlar sistemdeki bilge adamlardır. Hala biraz da olsa vicdan kaldı.

Pekin’deki Tiananmen karakolundan bir polis memuru, artık bir polis olmak istemediğini söyledi. Muhtemelen neden böyle söylediğini biliyorsunuz.

Gazeteci: Yani şimdi, gözü açılan çok sayıda insan olduğunu söylüyorsunuz. Şimdiye kadar bu dilekçede virüsün CCP virüsü olarak yeniden adlandırılmasını destekleyen binlerce imza var. Bu ne anlama geliyor? ÇKP gerçekleri sürekli olarak gizliyor, engelliyor ve bastırıyor olsa da, gerçeğin sonsuza dek gizlenemeyeceğini gösteriyor mu?

Bay Hu: Dün, bir arkadaşım bana bu proxy yazılımını sordu. (Epoch Times haberi, Ekran görüntüsü)

Bay Hu: Doğru. Doğru. Sadece gerçeği bilmekle kalmıyor, aynı zamanda çevremizdeki insanlara da gerçeği söylüyoruz. Dün, bir arkadaşım bana bu proxy yazılımını sordu. Ona nasıl kullanılacağını ve denizaşırı kaynaklardan en iyi bilgiyi nasıl alacağını anlattım. Örneğin, sadece haberleri değil, bazı yorumcuların makalelerini de okuması gerektiğini söyledim.

Arkadaşlarıma bu kampanyayı desteklememiz gerektiğini söyledim. Web sitesine girmeyi üç veya dört kez denedim, ancak engellendim. Hong Kong protestoları sırasında protestocuların Beyaz Saray’a yazdıkları dilekçeyi internet üzerinden imzalamaya çalıştım, ancak [İnternet] engelinin kırılması zor olduğu için başarılı olamadım.

Yazan: Angela Bright, Epoch Times
Çeviren: Hatice Atmaca, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.