Çin’deki Pandeminin Sürekli Değişen Manzarası: Yanlış Veri, Yanlış Bilgi ve Sahte Maskeler

Corona virüsü salgını Aralık 2019’da Çin’in Wuhan şehrinde başladı. O zamandan beri Çin hükümeti bilgiyi sansürlemiş ve gerçek enfeksiyon ve ölüm sayısını gizlemek için hiçbir çabasında tutarlı olmamıştır.

Çin son günlerde yeni bir yerel enfeksiyon bildirmediğinden, Minghui.org tarafından alınan aşağıdaki raporlar bizi gerçeklerle yüzleştiren bir değerlendirme sağlıyor.

Gerçek Enfeksiyon Vakaları Muhtemelen Birçok Kez Resmiyette Uyduruldu

Resmi olarak bildirilen koronavirüsü vakaları Çin’de yaklaşık 81.000’dir.

6 Mart 2020’de Wuhan’da düzenlenen Danıştay Bilgilendirme Bürosuna göre, Wuhan’a 42.322 sağlık çalışanı gönderildi ve her biri günde ortalama 40 koronavirüsü hastasıyla ilgileniyordu.

Her gün bir hastaya sağlık çalışanları üç vardiyalı olarak baksa, Wuhan’daki teyit edilen vakalar 6 Mart itibariyle 564.293 (= 40 * (42.322 / 3)) olacaktır. Sağlık personeli fazla mesai yapmış ve her hasta için her gün iki vardiya yapmış olduğunda ise, enfeksiyonlar 846.440 = (40 * (42.322 / 2)) olacaktır.

Böylece, basın toplantısında sunulan resmi verilerden, sadece Wuhan’da, enfeksiyon vakalarının Çin’in her yerinden bildirilen toplam vakalardan 7-10 kat daha yüksek olduğunu bulabiliriz. Bu tahminin verilerine, yerel Wuhan sağlık çalışanlarının bakımı altındaki hastalar, hastaneler tarafından geri çevrilen veya hastanelerde hiç bakım görmeyen hastalar veya enfekte olmuş sağlık çalışanları bile dahil değildir.

Bildirilen vakalar düştükçe, Wuhan, 14 Mart’ta (Çin’deki Fangcang hastaneleri olarak adlandırılan) 14 geçici hastanenin sonuncusunu kapattı. Ancak orada çalışan bir personele göre, kapatma bildirilen yeni vakaların sayısını bastırmak ve kurtarılan ve taburcu edilen hasta sayısını artırmak için uygulanmıştı. Personel, “Aslında, Fangcang’dan taburcu edilenlerin % 90’ından fazlası hala virüse sahip,” diye yazdı. 

Heilongjiang Eyaletinde Bildirilmemiş Vakalar

12 Mart 2020’de Heilongjiang sıfır yeni corona virüsü vakası bildirdi. Eyalet genelinden 500’den az vaka bildirilmesi ile, bunlardan sadece 40’ı 5 milyondan fazla nüfusa sahip bir bölge olan Qiqihar Şehrindendir.

Qiqihar İlk Hastanesi’nden bir personel yakın zamanda, sadece hastanedeki 200’den fazla personelin iki hafta önce corona virüsünden enfekte olduğunu açıkladı. Özellikle, ortopedi ve klinik laboratuvar bölümlerindeki neredeyse herkes enfekte oldu. Ancak bilgiler halktan saklandı.

Bir gıda perakendeciliği sahibi, koronavirüsü salgınının sona erdiğine dair yetkililer tarafından yapılan açıklamadan memnun değildi. Tıp alanında çalışan arkadaşı, Qiqihar’daki tüm hastanelerde çok sayıda hasta olduğunu, ancak koronavirüsü vakası olarak bildirilmediğini söylemişti.

Medya ve Sosyal Medya Yoluyla Yanlış Bilgilendirme

Wuhan 23 Ocak 2020’de karantina altına alınmadan önce, bazı sakinler karantinayı duymuş ve kaçmışlardı. Ancak bu tür içeriden bilgiye sahip olmayanlar, yetkililerin haber medyasında söylediklerine inandı. Onlar salgının insandan insana bulaşmadan kontrol edilebileceğini düşünüyorlardı, ta ki kendilerini karantina altına alındıktan sonra şehirde sıkışıp kalmış buluncaya kadar.

Çin’deki birçok şehir karantina ve diğer kısıtlamaları kaldırdıkça, hükümet yetkilileri, sağlık çalışanları ve toplum yöneticileri enfeksiyon vakalarının düşük sayıda bildirildiğini biliyordu ve ailelerine ve arkadaşlarına koronavirüsü için hala temkinli olmalarını söylediler. Bu tarz bilgilere erişemeyenler ise körü körüne hayatın nihayet normale döndüğüne inanıyorlar.

ÇKP sansürü altında, sosyal medyada yalnızca devletin onayladığı propaganda ile uyumlu olumlu haberler bulunmaktadır. Çin internet ordusu üyeleri, salgın için ABD’yi suçlayarak ve denizaşırı ülkelerdeki durumunun ne kadar kötü olduğunu abartarak, yanlış bilgiler yayınlıyorlar.

Sahte Maskeler

Bazı şirketler ve fabrikalar işlerine devam ederken, koronavirüsüne karşı çalışanlarına sağladıkları tek koruma yöntemi yüz maskeleri ve ateş kontrolüdür. İşçiler iş yerinde toplandıkça olası enfeksiyon kümelerine karşı herhangi bir önlem yoktur.

Koruma dişlisi endüstrisine aşina olan bir kişi, piyasadaki yüz maskelerinin ve solunum maskelerinin yaklaşık %99’unun sahte olduğunu söyledi. Daha spesifik olarak, malzemeler düşük kaliteli ve steril değil; steril koşullar altında da üretilmemektedir.

Business Insider‘a göre 26 Şubat 2020’de, Çin’de yaklaşık 31 milyon sahte yüz maskesi tespit edildi. “Çok satan yüz maskesi şirketleri tüketicileri bu tür sahte ürünler konusunda temkinli olmaları ve gayri meşru satıcılardan satın almamaları konusunda uyardı.” ifadesi yer aldı makalede.

Kanak; tr.minghui.org

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.