Anayasa Mahkemesi Gül’ün görev süresini belirledi

CHP tarafından 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun bazı maddelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için açılan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresi ile ilgili olan davada Anayasa Mahkemesi 12’ye karşı 4 oy çokluğu ile talebin reddine karar verdi. Anayasa mahkemesi tarafından alınan kararda Gül’ün görevi süresinin 7 yıl olduğu ve Gül’ün 2. defa seçilebileceği ifade edildi. Anayasa Mahkemesinin bu kararına siyasi partilerden tepki yağdı.

İptal başvurusunu yapan CHP’nin karara tepkisini, Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi düzenlenen basın toplantısı ile ortaya koydu. Hamzaçebi, “Anayasa mahkemesi yasayla anayasa değiştirilmesine onay vererek büyük bir tartışmanın içerisine kendisini sokmuştur, Prestijini güvenilirliğini tartışılır bir konuma getirmiştir.” dedi.

MHP Genel Başkanı ise kararı Anayasa’ya aykırı buldu. Başbakan Yardımcısı Beşri Atalay ise “Aksi bir karar çıksaydı ağustos ayında cumhurbaşkanlığı seçimi yapılması gerekiyordu. Bunun ne kadar Türkiye için sorun olacağını görüyorsunuz. Zaten Anayasa Mahkemeleri bu tür hukuk kararı vermezler. ” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.