Antakya’da Uluslararası Barış Konferansı Düzenlendi

Uluslararası Barış Konferansı

Barış Derneği’nin Antakya’da düzenlediği “Uluslararası Barış Konferansı”nda Suriye ve Filistin meseleleri tartışıldı. 

Konferansın açılış konuşmasını Dünya Barış Konseyi Yürütme Sekreteri Iraklis Çavdaridis gerçekleştirdi. İlk olarak Filistin halkına dayanışma duygularını ileten Çavdaridis, bağımsız bir Filistin devletinin kurulması için verilen mücadeleyi desteklediklerini ifade etti.

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili İlhan Cihaner de yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin bu saldırılara destek vermesi öncesinde mülteci kampı hazırlıklarına başlanması, olası müdahalenin meşruluğu için Angelina Jolie’nin ziyareti, Akçakale’de gerçekleşen patlama, kendi ülkemizdeki mülteci kampına milletvekillerinin girilmesinin engellenmesi, Suriye sınırındaki mayınlı arazinin temizlenmesi için geçirilen yasa. Bunların hepsi bugün yaşananların, olası askeri müdahalenin parçası olarak değerlendirilebilir” dedi. Cihaner şöyle devam etti:

“Suriye için ateşkes ciddi biçimde düşünülmelidir. Çatışma müzmin bir hal almıştır, Filistin’de yapılan ateşkes Suriye için de gündeme gelmeli. İsrail konusunda hükümetin gözyaşı dökmesi ile Suriye için yaptıkları iki yüzlülüktür. Düşmanlarının çocuklarını sevemeyenler, başkalarının çocuklarını da sevemez.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.