Antalya’da Sel Felakete Dönüştü

Antalya ve çevresinde etkili olan sağanak yağış ve sel felaketi hayatı felç etti. Valilikten yapılan açıklamada meteoroloji yetkililerinin uyarıları sonucu kentte okulların bugün tatil edildiğini duyurdu. Antalya için yıllık yağış şiddeti ortalama 250 metreküp iken yağışın etkili olduğu dün akşam metrekareye ortalama 300 metreküp yağış düştü. Yağış nedeniyle hava trafiğinin de olumsuz etkilendiği ve bir çok uçuşun rotarlı gerçekleştiği duyuruldu.

Antalya’nın Serik İlçesi Gebiz Beldesi’ne bağlı Haskızılören Köyü’nde aşırı yağış nedeniyle kaybolan 6 kişiden Ayşe Beşbaş’ın cesedi bulundu. Kayıp 5 kişiyi arama çalışmaları sürüyor. Kayıp olan vatandaşların adları Hasan Bulut, Hulusi Kutlu, Süleyman Çelik ve Meryem Çelik. Yine aynı köyde sel nedeniyle 3 evin yıkıldığını, 5 vatandaşın kayıp olduğunu, sivil savunma ekiplerinin 25’in üzerinde vatandaşın selden kurtarıldığı, 3 köprü ve 2 menfezin yıkıldığı açıklandı.

 Sel felaketi ekili alanları da vurdu. Bin dekara yakın seranın sel sularında kaldığı ve yeni başlanan narenciye ve pamuk hasadının da selden etkilendiği belirtildi.

Elektrik konusunda da sıkıntılar olduğu, sivil savunma ve sahil güvenlik helikopteri, orman helikopterlerinin köylere ekipleri taşıdığı açıklandı. Bölgeye karayolu ile ulaşılamadığı da açıklandı.

 Denizli’de de şiddetli yağış hayatı olumsuz yönde etkiliyor.Çameli İlçesi’ne bağlı Karabayır Köyü’nde ineklerini kurtarmaya çalışırken oluşan sel sularına kapılan 60 yaşındaki Sıdıka Gümüş yaşamını yitirdi. Aşırı yağış Konya’da da bir can aldı. Yağış nedeniyle oluşan arızayı onarmak için çatıya çıkan bir vatandaş 15 metre yüksekten yere düşerek yaşamını yitirdi.

Aşırı yağış, Edirne’nin Ezine ilçesinde de hayatı olumsuz etkiledi. Manisa’nın Gördes ilçesinde’de 1 vatandaş yaşamını yitirdi. Isparta’da Sütçüler ilçesinde meydana gelen selde 3 köyün ulaşımını sağlayan iki köprü çöktü.

 İstanbul’da da öğlen başlayan kuvvetli yağış havayı geceye çevirdi. Gündüz vakti gökyüzü simsiyah olurken, kuvvetli yağış Perşembe gününe kadar sürecek. Meteoroloji ‘den 3 bölgede 7 il için kuvvetli yağış uyarısı yapıldı. Başta Marmara olmak üzere tüm yurt yağışlı havanın etkisi altına girecek. Batı Karadeniz’in batısı, Marmara ve Kuzey Ege’de fırtına bekleniyor. Batı Akdeniz ile Ankara, Eskişehir, Konya, Kırşehir, Nevşehir ve Aksaray öevrelerinde kuvvetli, Antalya çevrelerinde aşırı olması bekleniyor. Hava sıcaklığı iç ve batı kesimlerinde 3 ila 5 derece azalacak. İstanbul’da sıcaklık 11 dereceye kadar düşebilecek. .

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.