Antalya’ya 18 Bin Kişilik Butik Stadyum

ANTALYAAntalya Büyükşehir Belediyesi’nin şehre 18 bin kişilik butik stadyum yapmayı planladığı belirtildi. İnşaat Mühendisleri Odası (İMO)’nın ev sahipliğinde yapılan ‘Antalya Stadını İstiyor’ panelinde, stadyum sorunu masaya yatırıldı. İMO Antalya Şube Başkanı Cem Oğuz’un başkanlığında yapılan panelde, Antalya milletvekilleri ve bürokratlar düşüncelerini aktardı.

Medical Park Antalyaspor’un Başkanı Hasan Akıncıoğlu, maçlarını başka bir stadyumda oynamaktan şikayetçi oldu. Bu durumu Antalyaspor için şansızlık olarak değerlendiren Akıcıoğlu, “Türkiye’nin 2016’da düzenlenecek olan Avrupa Futbol Şampiyonası’nı kaybetmesi iyi olmadı. O şampiyona onaylansaydı stadyumlara 930 milyon dolarlık fon ayrılmıştı. Fakat şampiyonayı alamamamıza rağmen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu stadyumların devlet desteğiyle yapılacağının sözünü vermişti.” dedi.

Panele Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ın yerine katılan danışmanı Bülent Yıldırım ise devlet desteği olmazsa şehre ancak 18 bin kişilik butik stadyum yapabileceklerini ifade etti. Yapılacak bu küçük stadyumun ise Antalya’nın ihtiyacına cevap vermeyeceğini itiraf eden Yıldırım, şunları söyledi;

“Tüm gerekli işbirliğini sağlamayı arzu ediyoruz. Yani biz kendi gayrimenkullerimizi değerlendirerek yeni stadyum yapmak için çalışmalara başladık.”

Türkiye’de son yıllarda yapılan stadyumların devlet desteğiyle yapıldığını iddia eden diğer panelistlere cevap veren AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, belediyenin kaynak oluşturarak bütçe hazırlaması gerektiğini savundu.

Badak, son 6 yılda yapılan stadyumların Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından yapıldığı iddialarını ise yalanladı. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün 2011 yatırım bütçesinin 20 milyon TL olduğu bilgisini veren Sadık Badak, “Bu bütçe 957 ilçenin mevcut spor tesislerinin bakımında ve küçük spor tesislerinin yapımında kullanılacaktır. FİFA standartlarındaki stadyumlar için, belediyeler Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü birlikte finansman sağlayacak. İmar değişikliği gerçekleştirilerek elde edilen finansmanla spor kompleksleri yapılmaktadır.” diye konuştu.

Badak, devlet desteğiyle yapılmayan Kayseri ve Rize stadyumlarını da örneğini gösterdi.

Stadyum yapımı için yer sorununun bulunmadığına değinen CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü ise sadece finansman konusunda sıkıntı olduğunu, bunu da hükümetin çözmesi gerektiğini savundu.

MHP’li Tunca Toskay da, Antalya’nın modern ve büyük bir stadyumu hak ettiğini, bu sorunun siyasi rant haline getirilmemesini istedi. Yapılacak stadyuma Antalyalıların hızlı ve rahat ulaşabilmesi gerektiğine dikkat çeken Toskay, “Antalya’nın çok ciddi trafik sorunu var. Yeni stadyum yaparken bu sorun göz önünde bulundurulmalıdır.” dedi.

 

TÜREL: BİZ DEVAM ETSEYDİK ŞİMDİ STADIMIZ OLACAKTI

Panelde konuşmacıların ardından söz alan Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Menderes Türel ise yönetimin 29 Mart’ta değişmemesi halinde Antalya’nın muazzam bir stadyumu olacağını ifade etti. Türel, şunları söyledi;

“Yargı kararına saygılıyız ancak, bu projeyle ilgili olarak bizim zamanımızda da birçok davalar açıldı. Sonucunda belediye lehine kararlar alındı. Belediye değişince Danıştay kararını değiştirdi ve proje iptal oldu.”

Stadyum finansmanının belediye tarafından sağlaması görüşünü savunan Türel, “Bütçeyi devlet bulsun demek kolaycılıktır. Hangi stada bakarsanız bakın büyükşehir yapımıdır. Hükümet yapacak, yerel yönetim işletecek. Yok böyle bir şey.” dedi.

Panele AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü, MHP Antalya Milletvekili Tunca Toskay, MP Antalyaspor Başkanı Hasan Akıncıoğlu, Gençlik ve Spor İl Müdürü Nadir Yapsakaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Bülent Yıldırım ve Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Adnan Aksu konuşmacı ve Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Menderes Türel katıldı. 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.