Arınç:”Büyük iddialar güçlü insanların işidir

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, hükümet olarak 3 “Y” ile mücadele etmeyi amaçladıklarını söyledi. Arınç üç “Y”yi yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele olarak açıkladı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hatay’daki temaslarında Birleşik Sanayici ve İşadamları Derneği’ni ziyaret ederek işadamlarıyla bir araya geldi. Hükümet olarak çer çöple uğraşmadıklarını söyleyen Arınç, BİRSİAD’ın da üyesi olduğu TUSKON’un ülkeye kattığı değerleri sıraladı, Cumhuriyetin 100. yılındaki hedefleri açıkladı. Arınç, hükümetin en büyük gayesinin Cumhuriyetin 100. yılında fert başına düşen milli geliri 25 bin doların üzerine çıkartabilmek olduğunu söyledi.
Bu iddianın güçlü bir iddia olduğunun altını çizen Arınç, sözlerine şöyle devam etti: “Bu büyük bir iddiadır. Büyük iddia güçlü insanların işidir. Biz çer çöple uğraşmıyoruz. Ülkemizi kalkındırmanın güçlendirmenin büyümesinin temellerini hazırlamaya çalışıyoruz. Çok şükür çok güçlü bir paramız var. Eskiden Afrika yamyamlarının paralarından daha değersiz sıfırları bol, Kurtalan Ekspresi gibi önde bir lokomotif arkada 6 tane vagon sıfır. Tuvalete giderken bile 6 sıfırlı para ile gidebiliyorduk. Bu hükümet sıfırların hepsini attı. Aslan gibi Elif gibi biri bıraktı. Nerdeyse bir dolar bir Türk lirası oldu. Bundan yüzyıl öncesindeki güçlü Türk parası gibi.”

“TUSKON TÜM DÜNYA İLE TİCARİ BAĞLANTIMIZI SAĞLIYOR”
TUSKON’u kuruluşundan beri takip ettiğini ve çalışmalarına her zaman katkı vermek istediğini kaydeden Arınç, “Gerçekten kuruluşu üzerinden çok az bir zaman geçti. Ama bu güne kadar gösterdiği büyük performansla sadece Türkiye’deki kendi mensuplarını değil Türkiye’yi dünyaya tanıtan, Türkiye ile bütün dünya arasındaki ticari ilişkileri daha iyi kurmaya çalışan organizasyon olarak adından çokça bahsettirdi. Biz bazı ülkelerle karma ekonomi kurul başkanlıkları yapıyoruz. Ben bunlardan Türkiye’nin daha birkaç yıldır ilişki kurduğu Afrika ülkelerinden Uganda’nın Karma Ekonomik Kurulu başkanıyım. İlk ziyaretimiz geçtiğimiz ekim aylarında oldu. TUSKON buraya geldi Uganda-Türkiye iş forumu toplantısı yaptı. Moğalistan’la ilgili çalışmamızda da TUSKON’u hemen yanı başımızda yer aldı.” ifadelerini kullandı.

Türkiye olarak ticarette çok önemli bir yerde durduklarını kaydeden Arınç, “Ticarette çok önemli bir yerdeyiz. Sanayide, endüstride çok önemli bir yerdeyiz. Ulaşımda, nakliyatta çok önemli bir yerdeyiz. Turizmde, inanç ve kültür hayatımızda çok önemli bir yerdeyiz. Bütün dünyanın karışıklıklarla, çatışmalarla karıştığı bir zamanda; yüzyıllardır farklı dinlerin, farklı inanç gruplarının Türkiye’de şimdi azınlık sayılabilecek farklı grupların huzur ve barış içerisinde yaşayabileceği, herkesin birbirine saygı gösterdiği, inancından ve etnik kökeninden dolayı kimsenin dışlanmadığı bir Hatay örneği gösterebilmek hepimiz için çok önemlidir. Barışa susamış olan insanların medeniyetlerin birbiri ile kavga etmemesi gerektiğini, barışması gerektiğini düşünen insanların Türkiye’den alacağı örneklerin başında Hatay örneğimiz gelmektedir. Bütün bunlar bir servete dönüşebilir. Hem maddi anlamda hem manevi anlamda. Maddi anlamda yaptığımız ticaretlerle, iş bağlantıları ile, her gün maddi alandaki gelişmelerle bunu görebilirsiniz Ama manevi anlamda da önce kendi bölgemizin, Türkiye’mizin, sonra çevremizin ve bütün dünyamızın örnek alacağı, görmeyi, gezmeyi, ilişki kurmayı düşünebileceği bir yer haline Hatay’ı getirebiliriz. Zenginliklerimizi toprağın altından çıkarıp göstermeliyiz.” diye konuştu.

BİRSİAD Başkanı Ali İşgören ise kısaca dernek olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. İşgören, Hatay’da imalatı yapılıp dünyaya ihraç edilen sehpa takımını Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a hediye etti.
Arınç’ın BİRSİAD ziyaretine Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz eşlik etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.