Arkadaşlarla Yemek Yemek Kilo Aldırıyor

Arkadaşla yenen yemek daha fazla yediriyor. Yalnızken az yerken arkadaşla birlikteyken çok yiyoruz.

Uzmanlar, kalp sağlığı açısından önemli olan beslenmeyle ilgili vatandaşları uyararak, arkadaş sayısının yeme miktarını arttırdığını belirtiyor. Bir arkadaşla yüzde 30 fazla yemek tüketirken, 5 kişiyle yüzde 70 daha fazla yiyoruz.

Uzmanlar, toplu halde yemek yemenin insanların daha fazla yemek tüketmesine neden olduğunu dile getirerek, bilinçli beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Arkadaşlarla çıkılan yemekli toplantılar ise yalnız başınayken tüketeceğinizden kat kat fazla yemek yemenize neden olduğu için kilo alma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Uzmanlar, arkadaşlarla yenilen yemeklerde çok daha fazla yiyecek tüketildiğine dikkat çekerek “Yalnız başına az yemek yerken yanınızdaki kişi sayısı arttıkça yemek yeme oranınızda artıyor. Bir arkadaş, yüzde 30 tüketimi arttırırken, 2 kişi yüzde 50, 3 kişi yüzde 55, 5 kişi yüzde 70 ve 7 ve daha fazla kişi yüzde 90 oranında daha fazla yemek tüketmenize neden oluyor” diye belirttiler.

KİŞİ BAŞI 350 GRAM EKMEK

Avrupa’da tüketilen ekmek oranları hakkında da uzmanlar, Türklerin günlük ekmek tüketimi konusunda birçok ülkeyi geride bıraktığını belirttiler. Türkiye’de kişi başına 350 gram ekmek tüketilirken, Danimarka’da 195 gram, İtalya’da 186 gram, Fransa’da 160 gram ve Finlandiya’da ise kişi başı 140 gram ekmek yeniyor.

BİLİNÇLİ BESLENME

Obeziteye karşı ve kalp sağlığı için bilinçli beslenme konusunda uzmanlar;

“Öğün sayısına takılmayın, kalori saymayı bırakın, diyeti ve kilo vermeyi takıntı haline getirmeyin. Doyduğunuz anda tabağınızdaki yemekleri bırakın, bitirmek için uğraşmayın. Besin çeşitliliğine özen gösterin. Doğal koşullarda yetiştirilmiş ve mevsiminde bol bulunan meyve ve sebzeleri istediğiniz kadar tüketin. 3 beyazdan uzak durun. Kendi yemeğinizi sağlıklı ürünlerle birlikte kendiniz yapın” gibi önerilerde bulundular.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.