Aşırı Sıcaklar Tansiyonu Yükseltiyor

 Aşırı sıcak ve yüksek nem tansiyon rahatsızlığı bulunanlar için tehlike arz ediyor

Aşırı sıcaklarda tansiyona dikkat, Fotoğraf:İHA

Özellikle hipertansiyon hastalarının yaz sıcaklarından kendilerini koruması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, “Aşırı sıcaklarda oluşabilecek sıvı kaybı kan basıncını da arttırabilen bir faktördür. Bu nedenle sıvı kaybına bağlı olarak yatkınlığı olan kişilerde hipertansiyon ortaya çıkabilir veya mevcut yüksek tansiyon daha da yükselebilir. Bu kişilerin özellikle 65 yaş ve üzerinde olanlarında sıcak havalarda gece tansiyonlarında artış olmaktadır. Bu nedenle sıcak havalarda tansiyon ilaçlarının kullanımına ara vermemek, kişinin tansiyonunu ideal aralık arasında tutmaya yarayan ilaç tedavisine aynı şekilde devam etmek gerekir” diyor.

Aşırı sıcak havaların insan sağlığı üzerine en tehlikeli etkisi vücutta sıvı kaybına yol açmasıdır. Dehidratasyon olarak adlandırdığımız bu sıvı kaybı da beyin, böbrek ve kalp dokularının çalışması için gerekli olan sodyum ve potasyum tuzları gibi vücudumuzda belirli oranlarda bulunmaları yaşamsal önem taşıyan minerallerin dengesini bozmaktadır. Sıvı kaybı ve mineral dengesindeki bozulma; kişi uyumadığı halde ve çaba göstermesine rağmen çevresinde olanları tam fark edememe durumu, yorgunluk, huzursuzluk, hızlı soluk alıp verme, kalp hızında artma ve dolayısıyla çarpıntıya neden olabilir” şeklinde konuşuyor.

Kula Sağlık Grup Başkanı Dr. Rahşan Erkan, “Doktoru tarafından oruç tutmalarına izin verilen hipertansiyon hastaları sahur ve iftarda aşırı yemek yememeye dikkat etmelidir. Çünkü, yüksek tansiyonu olanlarda kalp damar sorunları genellikle yemekten sonra görülür. Sahur ve iftar öğünleri sebze ağırlıklı gıdalardan oluşmalıdır. Ayrıca, hipertansiyon hastalarının uzak durması gereken tuz sofrada ve yemekler pişirilirken kullanılmamalıdır. Tansiyon hastaları sadece tuz değil, konserve, pişmiş tahıllar, salamura ürünler, yağlı peynir, et suyu tabletleri ve salçadan uzak durmalıdırlar.” dedi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.