Aşkabat’ta 15. Uluslararası Petrol-Gaz Fuarı Açıldı

AŞKABAT– Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta, 15. Uluslararası Petrol-Gaz Fuarı açıldı. 17-19 Kasım günleri arasında açık kalacak olan fuara, dünyanın onlarca ülkesinden 160’ın üzerinde şirket katılıyor.

Sergi Köşk’ünde düzenlenen fuar, Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından organize edildi. Kurdelesi petrol ve doğalgazdan sorumlu Devlet Başkanı Yardımcısı Baymurat Hocamuhammedov tarafından kesilen fuara, aralarında Çin, İran, Rusya, Malezya, Fransa, Almanya, ABD, Birleşik Arap Emirliği ve İngiltere’nin de bulunduğu çok sayıda ülkeden 160 dolayında petrol ve doğal gaz şirketi katılıyor.

Açılış töreninde, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un fuar katılımcılarına gönderdiği mesaj okundu. Berdimuhamedov’un mesajında, doğalgaz ve petrol rezervi ile dünyanın sayılı ülkeleri arasında yerini alan Türkmenistan ile enerji alanında uzun vadeli ortamda işbirliği yapmak isteyenlerin sayısının bir haylı arttığını kaydetti. Mesajında, başta Rusya olmak üzere Çin ve İran’a doğalgaz ihraç ettiklerini kaydeden Berdimuhamedov, boru hattı altyapısının modernize edilmesi alanına da büyük önem verdiğini belirtti. Bu bağlamda, ülke genelindeki bütün doğalgaz yataklarını birleştirecek Doğu-Batı doğalgaz boru hattının inşaatının hızla ilerlediğini ifade eden Berdimuhamedov, Çin’e ikinci doğalgaz boru hattı çekilmesi ve Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattının inşaatının hızlandırılmasına yönelik görüşmelerin yapıldığını bildirdi.

19 Kasım’a kadar devam edecek fuarda, Türkmenistan’ın petrol-gaz imkanları ve potansiyelleri sergilenirken, ayrıca petrol-gaz arama, üretim, işleme, taşıma ve petrol-gaz cihaz ve teknolojileri üreten

15. Uluslararası Petrol-Gaz Fuarı çerçevesinde, ayrıca Aşkabat’taki Sergi Köşkü’nde Türkmenistan petrol ve doğal gaz sektöründeki gelişmeleri ile ilgili bir konferans düzenlenecek. İngiltere’nin Summit Trade Events Ltd şirketinin katkılarıyla tertiplenecek konferansa, 35 ülkeden 700 temsilci katılıyor. Konferansa, aralarında Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı Mohamed Bin Dhaen Al Hamli’nin de bulunduğu Avrupa Komisyonu, ABD, Almanya, Rusya, Norveç, Çin, Kazakistan, Afganistan, Hindistan, İran, Japonya, Güney Kore gibi birçok ülkeden temsilci iştirak edecek.

Orta Asya’nın doğal gaz zengini Türkmenistan’ın 24,6 trilyon metreküp doğal gaz ve 20,8 milyar ton petrol rezervine sahip olduğu tahmin ediliyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.