Askeri Operasyonlar İçin Robot ‘Casus Kuş’ Geliştirildi

ABD’nin California eyaletinde bir firma, Amerikan ordusunun gizli operasyonlarında kullanılmak üzere kameralı robot ‘sinek kuşu’ geliştirdi. ‘Nano Hummingbird’ adlı robot, Monrovia kentindeki AeroVironment (AV) şirketi tarafından Pentagon’a bağlı Amerikan Savunma ve Araştırma Ajansı (DARPA) için üretildi.

AV, ordunun hizmetinde kullanılacak casus kuşun en son imal edilen prototipini tanıttı. Kanat açıklığı 16,5 santimetre olan 19 gram ağırlığındaki Nano Hummingbird, gerçek sinek kuşlarından ilham alınarak dizayn edildi. Uzaktan kumanda ile kontrol edilen robot, itme gücü ve kontrol için sadece iki kanadını kullanıyor. Saatte yaklaşık 8 kilometre hızla yol alabilen Nano Hummingbird, kapalı ya da açık her ortamda uçabiliyor. Gözlerindeki yüksek çözünürlüklü kamera, gece görüş özelliğine de sahip. Operatör, önündeki video ekranından kuşu kontrol edebiliyor. Tek bir uçuşunda yaklaşık 18 kilometre gidip gelebilen casus kuş, bu süre içerisinde hafızasına görüntü kaydı yapabiliyor.

AV’den yapılan açıklamada, “Bu sıradışı uçak, bir gün kentsel ortamlarda da yeni keşif ve gözetleme imkânları sağlayabilir” ifadeleri yer aldı. Projenin maliyeti hakkında ise bilgi verilmedi. ABD ordusu için insansız hava araçları üreten AV firması, Paul MacCready tarafından 1971’de kuruldu. MacCready, uzaktan kumandalı uçan makineler için öncülük teşkil eden Gossamer Condor (1977) ve Gossamer Albatross’un (1979) üreticisi olarak biliniyor.

Japonya’da da 2009 yılında robot sinek kuşu üretilmişti. Chiba Üniversitesi’ndeki bilim adamlarınca, depremlerde enkaz altında kalanlara ulaşmak için üretilen robot, gerçek bir sinek kuşu ile aynı boyutlarda ve ağırlıktaydı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.