Aslanköylü Kadınlar Tiyatro Topluluğu New Yorker’ı Kısır Sofrasında Ağırladı

New Yorker yazarı Elif Batuman Aslanköylü Kadınlar Topluluğu ile kısır sofrasında söyleşirken

Elif Batuman, Aslanköylü Kadınlar Tiyatro Topluluğu ile New Yorker için kısır sofrasında buluştu

1 milyon tirajlı New Yorker dergisinin yazarlarından Elif Batuman, Aslanköylü Kadınlar Tiyatro Topluluğu’nu ziyaret etmek üzere Mersin’e geldi. Harvard Üniversitesi’nden mezun olan ve Stanford Üniversitesi’nde doktorasını yapmış olan Elif Batuman, Aslanköylü Kadınlar Tiyatro Topluluğu’nu New Yorker dergisine konu olacak kadar ilginç bularak topluluğun kurucusu Ümmiye Koçak ve diğer oyuncuların hayat hikayesini öğrenmek ve topluluğun kurulduğu günden bugüne kadar neler yaptığını incelemek üzere 4 gün boyunca topluluk üyeleri ile birlikte oldu.

Mersin Anadolu Lisesi'nde oyundan sonra

Topluluğun çekmekte olduğu “Yün Bebek” adlı filmin setine konuk olduktan sonra tiyatro oyunları ve provaları sırasında topluluğu izleyen Batuman, daha sonra topluluğun kurucusu olan Ümmiye Koçak’ın evine konuk oldu ve burada oyuncuların hazırladıkları kısır sofrasında  Koçak’ın hayatını ve topluluğun kurulduğu günden beri yaptıklarını dinledi.  İlkokul mezunu bile olmayan Koçak’ın oyun yazmaya başlamasından itibaren tüm rolleri kadınların oynadığı bir tiyatro topluluğuna dönüşmesinin ve ardından yurt dışına davet edilmelerine kadar uzanan hikayeyi dikkatle dinleyen Batuman ayrıca  topluluğun geçmişine ait Koçak’ın derlemiş olduğu arşivi inceledi.   Ayrıca Koçak ve oyuncuların kendisinin Mersin’i ve topluluğa ziyareti ile ilgili sofrada oynadıkları doğaçlama oyunu da keyifle izleyen Batuman, Koçak’ın yazdığı senaryoları incelemek ve yazısına senaryolar hakkındaki görüşlerini de eklemek üzere senaryolar ile birlikte evden ayrıldı.

Elif Batuman, Aslanköylü Kadınlar Tiyatro Topluluğu’na yaptığı ziyareti ise şöyle açıkladı: “ Aslanköylü Kadınlar Tiyatro Topluluğu’nu ilk önce Shakespeare’in “Hamlet” adlı oyununu “Hamit” olarak oynamaları ile ilgili bir haberi “The Guardian” gazetesinde gördüm. Bu kadınların köylerinden çıkarak kahramanlıkla kendilerini tiyatro ile anlatmaya çalışmaları ve başarıya ulaşmaları beni çok etkiledi. Bu kadar zor koşullar altında bu kadınların yaptığı şeyler gerçekten çok etkileyici” dedi. Elif Batuman’ın “Ecinniler” adında bir de kitabı bulunyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.