At Sırtında Taşımalı Eğitim

Adana’nın Kozan ilçesi Çamlarca köyünde öğrenciler, çamur ve bozuk yol yüzünden ulaşım çilesi çekiyor. Dede Mehmet Akçalı İlkokul ve Ortaokulu’nda öğrenim gören 9 öğrenci, okula gidebilmek için büyük bir mücadele veriyor. At sırtında okullarına giden öğrenciler, yollarının yapılmasını istiyor.

Çocuklarını her gün 5 kilometre at sırtında ve omuzlarında götürdüklerini belirten veliler, “Köy yolumuz bozuk ve çamur içerisinde. Çocuklarımız yağmurda çamurda güçlükle okula gidiyor. Çocuklar 5 kilometrelik yeri yürüyemiyor. Bazen at sırtında, bazen ise sırtımızda taşıyarak götürüyoruz. Çocuklarımız çoğu zaman okullarına gidemiyorlar. Eğitimlerini tam alamıyorlar. Şehirdeki çocuklardan bizim çocukların ne farkı var” dediler.

Köy azası Ahmet Gül, “Köyümüzün yolunun bir an evvel yapılıp, okul servis araçlarının gelmesi gerekiyor. Anneler ve babalar küçük çocukları sırtında götürüyor. Bazen de at ve eşek sırtında gitmek zorunda kalıyorlar. Biz 2013 yılında olduğumuza göre siyasilerimize bu yol yakışıyor mu acaba? Biz gelişen, büyüyen bir Türkiye olduğumuz için çağ atlıyoruz diyorlar. Biz Çamlarca köyü olarak daha çağ atlayamadık” diye konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.