Atina’da Göstericiler ve Anarşistler Polisle Çatıştı

ATİNA – Yunanistan’ın başkenti Atina’da bugün genel grev kapsamında gerçekleşen protesto yürüyüşleri sırasında yüzleri maskeli anarşist gruplar ile göstericiler polisle çatıştı. Yunan parlamentosunun da bulunduğu Syntagma Meydanı’nı savaş alanına çeviren gruplar, ondan fazla lüks arabanın bir kısmını ateşe verdi. Göstericilerin arasında kalan eski Ulaştırma-İletişim ve Kalkınma Bakanı Kostis Hacıdakis, linç edilmekten son anda kurtuldu. Ana muhalefet Yeni Demokrasi Atina milletvekili Hacıdakis, feci şekilde dövüldü.

Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu (ADEDY) ile İşçi Sendikaları Federasyonu’nun (GSEE) çağrısıyla tüm kamu ve özel sektör çalışanları bugün 24 saatlik greve gitti. Hükümetin ekonomik krizle mücadelede bütçe açığını kapatmak için dün gece KİT’lerin maaşlarında kesinti ve KDV artışları gibi önlemleri uygulamaya koyması, protesto edildi. Atina’da iki farklı protesto gösterisi düzenlenirken, yapılan konuşmaların ardından Yunan parlamentosuna yürüyüşe geçildi. Öğleden sonra parlamentonun da bulunduğu Syntagma Meydanı’nı dolduran binlerce çalışan, burada uzun süre hükümeti protesto etti.

Daha sonra ortaya çıkan yüzü maskeli anarşist gruplar, meydan etrafında kümelenen Çevik Kuvvet’e (MAT) saldırdı. Yaklaşık 100 kişi civarındaki gruplara göstericilerden bazılarının da destek vermesiyle, meydan adeta savaş alanına döndü. Çekiçle kırılan kaldırım taşları yağmur gibi polise fırlatıldı. Dört bir taraftan saldıran grupların attıkları Molotof kokteyllerinden oluşan ateş topunun içerisinde kalan polislerden yaralananlar oldu. Özellikle Büyük Britanya Otel’i önünde yoğunlaşan çatışmalar sonrası otel önündeki 8 lüks araba hasar gördü. Bunlardan 3’ü ateşe verildi.

Polis yoğun çatışmaları kontrol altına alamazken, yer yer Syntagma Meydanı civarındaki çatışmalar devam etti. Polis çatışmalarda sık sık ses bombası ile gözyaşartıcı gaz kullandı. Göstericilerin Maliye Bakanlığı’nı ateşe verme girişimi ise engellendi.

Bu arada öğlen saatlerinde Büyük Britanya Oteli’nden çıkarak uzaklaşmak isteyen Kostas Karamanlis döneminde Ulaştırma-İletişim ve Kalkınma Bakanlığı yapan Kostis Hacıdakis, halkın siyasilere olan öfkesinden nasibini aldı. Bir anda Atina Milletvekili Hacıdakis’in üzerine yürüyen onlarca gösterici, bakana çeşitli eşyalar fırlattı. Çok sayıda yumruk darbesine maruz kalan Hacıdakis, mağazaların kapalı olması nedeniyle herhangi bir dükkana sığınamadı. Linç edilmekten kurtulan Hacıdakis, son anda bir pasaja girerek kendini kurtardı. Pasaj önündeki lüks bir araba ise hasar gördü.

Yaklaşık 2 saat süren çatışmalardan sonra Atina’da olaylar yatıştı. Önümüzdeki günlerde farklı iş kollarında grevlerin süreceği bildirildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.