Avukat Önce Dolandırdı, Sonra Helallik İstedi

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

İzmir’de, tazminat haklarını alması için başvurduğu avukatın parasını alıp iki yıl boyunca dava açmadığını ve davasının zaman aşımına uğradığını öğrenen müvekkil yıkıldı.

İddiaya göre, İzmir’de yaşayan Metin Yılmaz (39), daha önce çalıştığı işyerinden 14 bin TL tutarındaki tazminat haklarını alabilmek için arkadaşı vasıtasıyla 2013 yılında Avukat H.K’ya başvurdu. Avukata vekalet veren Yılmaz’dan H.K, ilk etapta bin TL vermesini istedi. Yılmaz, ilk etapta avukata 500 TL verdi. Paranın diğer kısmını dava açtıktan sonra vereceğini söyledi. Uzun bir süre avukattan ses çıkmayınca şüphelenen Yılmaz, H.K’yı arayarak takip için dosya numarasını istedi. Avukatın dosya numarasını vermemesi üzerine iyice kuşkulanan Yılmaz, aradan geçen zamanda avukatın dava açmadığını öğrendi. Avukat H.K’dan vekaletini alan ve başka bir avukat aracılığıyla yeniden dava açmaya hazırlanan Metin Yılmaz, davanın zaman aşımına uğradığını öğrenince yıkıldı. Avukat H.K’nın Konya Baro’suna kayıtlı olduğunu ve başka bir avukat üzerinden büro açarak İzmir’de dava aldığını belirten Metin Yılmaz, Avukat H.K tarafından dolandırıldığını iddia etti.

14 BİN TL’DEN OLDU

Eski çalıştığı işyerinden 14 bine yakın para alabilecekken dava açılmadığı için mağdur olduğunu dile getiren Yılmaz, kızının okuması için var gücüyle çalıştığını ancak avukatın davayı zaman aşımına uğratmasıyla her açıdan mağdur olduğunu ifade etti.

“AVUKAT BİLE BUNU YAPIYORSA KİME GÜVENECEĞİZ”
Avukatın kendisine böyle bir şey yapabileceğinin aklının ucundan bile geçmediği kaydeden Metin Yılmaz, şunları söyledi: “Davaya hiç çıkmadım, davayı hiçbir şekilde açmamış. Açmadığını kendisi beyan etti zaten. Ben Mersin Anamurlu’yum, insanlara çabuk güveniriz. Bizim yörenin insanları saf ve temiz olduğundan dolayı böyle dolandırıcılık, üç kağıt işlerine kafalarımız fazla çalışmaz. Saf insanlarız, inandık. Arada bir arkadaşımız var ona güvendik, avukata güvendik ama nafile boş çıktık. Bu avukat okumuş, yıllarını vermiş avukat olabilmek için çabalamış. Peki bunun okuma sebebi insanları dolandırmak mı, yoksa insanlara yardımcı olup hakkını bileğinin gücüyle almak mı? Bir avukat bile böyle yaptıktan sonra günümüzde artık kimseye güvenimiz kalmayacak”

BARO BAŞKANI: “FARKLI İLLERDE BÜRO AÇILAMAZ”

Konuyu değerlendiren İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan da bir avukatın tek bürosu olması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Farklı illerde bürolar açması mümkün değil, her avukatın tek bürosu olması gerekir. Şube açamaz, tek büro üzerinden işlerini yapmakla mükelleftir. Ancak uygulamada etik dışı davranışlara şahit oluyoruz. Özellikle değişik illerdeki büyük avukat büroları diğer illerde kendi bürolarını etik dışı muvazaalı yollarla açma yoluna gidiyor. Bu muvazaalı ispat edildiği takdirde bu büroların kapatılması yönünde Baro’lara şikayet dilekçeleri geldiğinde, yönetim kurulumuz bununla ilgili gerekli incelemeleri yaparak değerlendirmelerde bulunuyor. Gerek görürse disiplin soruşturması açılması konusunda konuyu disiplin kuruluna sevk ediyor. Burada verilen karalar doğrultusunda işlem yapılıyor.”

İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.