Avustralya Koalası İçin Yeni Bir Umut

Avustralya'da yaşana koalalar yok olma ile yüz yüze  (GREG AHŞAP / AFP / Getty Images)
Avustralya’da yaşana koalalar yok olma ile yüz yüze
(GREG AHŞAP / AFP / Getty Images)

Avustralya’nın yok olmakta olan koalaları için umut doğdu.  Her yıl koalaların binlercesi hastalık sonucu yok oluyor fakat artık bir umut var.

Avustralya Müzesi ve Queensland Üniversitelerinin yaptıkları bir ortak çalışma sonucunda koalaların bağışıklık sistemleri konusunda bir araştırma yapıldı.

Queensland Üniversitesinden Dr Adam Polkinghome, “Çalışmalarımız sonucu Koalaların bağışıklık sisteminin nasıl işlediğini ve mevcut sistemin bileşenlerini keşfettik. Bu durum, bu hassas hayvanların hastalıklarını kontrol edebilmemizi sağlayabilir” dedi.

Avustralya Koala Vakfına göre, hayvanlar Chlamydia bakterisi ve Koala Retrovirüsü yüzünden hastalanıp ölüyorlar.

Dr Adam Polkinghome, “Chlamydial hastalığının oranları Queensland ve Güney Wales bölgesinde çok yaygın. Bu hastalık Dişi koalaların % 50’sinin kısırlaşmasına sebep oluyor” dedi.

Chlamydia bakterisi, körlük, zatürree, idrar yolu enfeksiyonları ve üreme yolu enfeksiyonlarına yol açıyor.

Polkinghome’a göre ülkedeki hemen hemen tüm koalalar hastalık taşıyor.

Uzmanlar koalalar için Chlamydia bakterisine karşı ‘aşı’ üretme çalışmalarına devam ediyor. Polkinghome, “Bu aşı sayesinde koalaların korunmasına yardım edebileceğiz” dedi.

Güneybatı Queensland bölgesi, koalaların yurdu olarak bilinir. Fakat 1990’da nüfusları 60.000 iken 2012 yılında bu sayı 11.000’e düşmüştür.

Avustralya’lıların diğer bir problemleri değişen habibta sonucu hayvanların trafikten dolayı zarar görmesi. Nisan ayında Avustralyalı uzmanlar, ülke genelinde koalaları “savunmasız” ve “nesli tehdit altında olan tür” olarak ilan etti.

Orijinal İngilizce Metin 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.