Avustralya’daki Saldırgan İranlı Bir Mülteci

Avustralya’nın Sidney kentinde bir lüks kafede insanları rehin alan silahlı kişinin, Man Haron Monis adlı İranlı bir mülteci olduğu bildirildi (İHA)
Avustralya’nın Sidney kentinde bir lüks kafede insanları rehin alan silahlı kişinin, Man Haron Monis adlı İranlı bir mülteci olduğu bildirildi (İHA)

Avustralya’nın Sidney kentinde bir lüks kafede insanları rehin alan silahlı kişinin, Man Haron Monis adlı 49 yaşındaki İranlı bir mülteci olduğu bildirildi.

İranlı mülteci şehir merkezindeki kafede 15 saatten fazla bir süredir onlarca kişiyi rehin tutuyor. Avustralya polisi, Monis’in önceden aralarında eski eşini öldürmeye yardım ve yataklık da olmak üzere çeşitli suçlardan kefaletle serbest bırakıldığını söyledi. Ayrıca Monis’in hakkında 40’tan fazla cinsel taciz ve saldırı suçlaması olduğu da belirtildi.

Sidney’in merkezindeki Martin Place caddesinde gerçekleşen olayda ikisi çalışan olmak üzere toplamda 5 kişi kafeden kaçmayı başardı. Kafe yetkilisi ise içeride 10 çalışan olduğunu ve 30 kadar da müşteri bulunduğunu belirterek sayının 40 civarı olduğunu bildirdi. Rehineler tarafından kafenin camına, üzerinde Arapça yazı bulunan bir bayrak asıldığı görüldü.

Avustralya Başbakanı Tony Abbott yaptığı açıklamada “Endişeleri anlıyorum. Dualarımız kafedeki rehinelerle! Bizim gibi bir toplumdan bile bize zarar vermek isteyenler çıkıyor. Tek amaçları korkutmak. Olayla ilgilenen son derece profesyonel polis ve güvenlik ekiplerimiz var” dedi. Rehine krizi halen devam ederken, polis kafeye dört bir yandan kuşatmış bir şekilde olayı çözmeye çalışıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.