Ayvalık’ta Kadına Yönelik Şiddete Karşı Eylem Düzenlendi

Ayvalık Kadın İnsiyatifi Kadına Yönelik Şiddete Dikkat Çekti

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Uluslararası Mücadele Günü” nedeniyle ilginç bir eylem düzenlendi.

“Ayvalık Bağımsız Kadın İnsiyatifi ile KESK Kadınları” tarafından düzenlenen eylemde şiddet nedeniyle hayatını kaybeden kadınların bir kez daha hatırlanması istenirken konuyla ilgili hazırlanan afiş ve magnetler vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldı.

Ayvalıklı kadınlar, yaklaşık 50 yıl önce Dominik Cumhuriyeti’nde yaşayan Mirabel Kardeşler’in 25 Kasım 1960 yılında özgürlük mücadelesi verirken öldürülmelerinin ardından bugünün dünyada ve Türkiye’de kadın hareketinin sembolü olduğunu bildirdiler.

1999 yılından beri her 25 Kasım’da kadına yönelik şiddete dikkat çekerek farkındalık oluşturmaya ve kadınlar arasında birlik, mücadele ve dayanışmayı güçlendirmeye çalışıldığını kaydeden Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi ile KESK Kadınları, yaptıkları ortak açıklamada, “Kadına yönelik şiddet; toplum içinde ya da özel hayatta kadınlara fiziksel, cinsel ya da psikolojik zarar veren, özgürlüğün keyfi olarak engellenmesine yol açan bir baskı yöntemidir. Şiddet hareketleri ve tehditleri, ister ev içinde ister toplumda meydana gelsin veya Devlet tarafından uygulanmış olsun, kadınların hayatına korku ve güvensizliği sokar. Maruz kaldığımız her türlü şiddet kadının insan hakkı ihlalidir. Dünya ölçeğinde her üç kadından biri bugün şiddetin değişik biçimlerine halen maruz kalmaktadır. Türkiye’de ise her gün öldürülen, tecavüze uğrayan, nedeni belirsiz bir biçimde intihar eden kadınlara ilişkin haberleri izlemeye devam ediyoruz. Aile içinde eşitlik, hak isteyen kadınlar koca, baba, erkek kardeş şiddetine maruz kalırken, toplumsal düzlemde de hak isteyen örgütlü kadınlar devlet şiddetine maruz kalıyorlar” şeklinde konuştular.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.