Ayvalık’ta Zeytin Hasat Günleri Başlıyor

Ayvalık’ta Zeytin Hasadı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde,  geleneksel hale gelen ve bu yıl 8.’si düzenlenecek olan Zeytin Hasat Günleri için geri sayım başladı. 

Ayvalık Ticaret Odası ve Ayvalık Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen Zeytin Hasat Günlerinin bu yıl 19-20-21 Ekim 2012 tarihlerinde düzenleneceği açıklandı.

Bu yılın sloganı, “Ortak İstek, Zeytine Destek” olarak belirlenen 8. Zeytin Hasat Günleri’ne Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve merkezi Madrid’de bulunan Uluslararası Zeyinyağı Konseyi’nin (UZK) önemli katkılar sağladığı öğrenildi.

Bu yılki Hasat Günleri’nin programı, halkın daha yoğun katılımı hedeflenerek hazırlandı. Ayvalık’ta yaşayan herkesi kucaklamayı amaçlayan programın sürprizlerle dolu bir sokak şenliğiyle başlayacağı, profesyonel bir ekibin yapacağı zeybek gösterisinin yanı sıra özellikle çocukların ilgisini çekecek sihirbaz ve jongler performanslarının etkinlik programına dahil edildiği belirtildi.

Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Rahmi Gençer, Hasat Günleri’nin vazgeçilmez etkinliği olan Zeytinyağı Pazarının bu yıl daha zengin bir katılımla gerçekleşeceğini söyledi.   Ayvalık merkezinde bulunan Cumhuriyet Meydanı’nda kurulacak 30 stantta zeytinyağı sektörünün önde gelen kuruluşları, Ayvalık’ın yerel markaları ve tüketicilerin bir araya geleceğini kaydeden Gençer, “Yeni hasat yağların satışa sunulacağı Zeytinyağı Pazarı’nda ayrıca, sektördeki en son teknik gelişmeleri yansıtan makineler tanıtılacak. Pazar’da taze zeytinyağı alımları yapılabilecek, arzu eden restoran ve oteller bağlantı gerçekleştirebilecek. Bu arada, Türkiye’nin büyük otellerinin mutfaklarında görev yapan usta şefler de Pazar’ı ziyaret ederek Ayvalık zeytinyağını yerinde tadacak. Zeytinyağı Pazarı bu yıla özgü olmak üzere Kurban Bayramı’nın 3. günü olan 27 Ekim’e kadar açık kalacak” dedi.

8. Zeytin Hasat Günleri’nin dikkate değer bir yeniliği de ihracat olanaklarının artırılması için dünyaya açılma atılımı olduğunu vurgulayan Rahmi Gençer, “ATO bu amaçla hazırladığı özel bir duyuruyu, Ticaret ataşeliklerimiz aracılığıyla zeytinyağı ithal eden 11 ülkeye ulaştırdı ve bu ülkelerdeki zeytinyağı ithalatçıları Ayvalık’a davet edildi. Davet, beklenenden fazla ilgi gördü. Daha şimdiden 5 ülkedeki 15 ithalatçı, ATO’nun çağrısına uyarak Ayvalık’a geleceğini bildirdi. Bu ülkeler Rusya, Güney Kore, Çin, Kanada ve Hindistan. Bu gelişme, dünyaca ünlü Ayvalık zeytinyağının adını daha geniş bir alana yayarak bilinirliğini ve dolayısıyla pazar payını artırmak anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

8. Zeytin Hasat Günleri programındaki dikkate değer bir başka yeniliğin de, Siirt’ten gelecek 40 öğrenci ve 5 öğretmenin Ayvalık’ta ağırlanması olduğunu kaydeden Gençer, “Ayvalık Kaymakamı Nihat Nalbant’ın öncülük ve desteğiyle gerçekleşecek bu ziyaret sırasında 6-8. sınıf öğrencisi olan ve zeytinyağı kavramından uzak büyüyen gençler 3 gün boyunca Ayvalıklı yaşıtlarının evinde misafir edilecek. Ziyaret, Ayvalık ile Siirt arasında dostluk temellerinin atılmasını sağlayacak olması bakımından da ayrı bir değer taşıyor.  Hasat Günleri çerçevesinde düzenlenecek Hasat Töreni, bu yıl Yelda ve İbrahim Ustalı kardeşlerin Gümüşlü’deki zeytin bahçesinde gerçekleştirilecek ve katılan herkese yemek ikram edilecek.   Artık gelenekselleşen balık-ekmek ikramı da unutulmadı. İkram bu yıl yine Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak. İki gün boyunca isteyen herkes Ayvalık’ın özel bir lezzeti olan sardalye balığının tadına varacak” sözlerini kullandı.

Hasat Günleri’nde, bu yıl ilk kez bir spor etkinliğinin de düzenleneceğinin altını çizen ATO Başkanı Rahmi Gençer, “Milli atletler ve Ayvalık Atletizm Kulübü’nün kız ve erkek atletleri 10 kilometrelik bir yol yürüyüşünde, dört ayrı branşta yarışacak. Çekişmeli geçmesi beklenen yarışı Ayvalıklılar heyecanla izleyecek.

Hasat Günleri’nde, her yıl olduğu gibi, zeytinciliğin yaşadığı sorunların tartışılacağı ve önerilerin sunulacağı paneller düzenlenecek. “Ortak İstek, Zeytine Destek” başlıklı panele AKP Milletvekili Edip Uğur, CHP Miletvekili Nedret Akova, MHP Milletvekili Ahmet Duran Bulut, UZZK Başkanı Mustafa Tan ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan bir temsilci katılacak. Eğitici yanı öne çıkacak olan panelde ayrıca daha iyi bir zeytin hasadının sağlanabilmesi için izlenmesi gereken yollar masaya yatırılacak” dedi.   Hasat Günleri programında söyleşilerin de yer alacağını kaydeden Rahmi Gençer, “İlk söyleşiyi Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Haluk Başar gerçekleştirecek ve ‘Zeytinde verimliliğin artırılmasına yönelik uygulamaları’ anlatacak.   Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan bir temsilci ise  ‘Zeytincilikte organik tarıma geçiş süreci’ hakkında bilgi verecek. Bunların yanı sıra ‘Zeytin Yapısı’ ve ‘Zeytin ile Müstahsillerinin Sorunları’ düzenlediğimiz panellerde tartışılacak ve çözüm önerileri dikkate alınacakt” diye konuştu.

8. Ayvalık Zeytin Hasat Şenlikleri kapsamında, Naile Cimit Seramik Sergisi, Zefi Alan Tekstil/Keçe Sergisi ile kısa adı KASAİD olan, Kadının Sosyal Hayatını Araştırma Derneği’nin Ayvalık Şubesi tarafından da Kadın Emekleri El Sanatları Sergisi’nin şenlikler süresince açık tutulacağı öğrenildi.

8. Ayvalık Zeytin Hasat Günleri’nin bu yıl halkın daha geniş katılımıyla her zamankinden daha canlı ve renkli geçmesi beklenirken, etkinlikler süresince, Ayvalık’ta bulunan otellerdeki doluluk oranının artacağı ve ilçenin ticari ve sosyal hayatında gözle görülür bir canlılık yaşanmasının beklenildiği öğrenildi.

Ayvalık 8. Zeytin Hasat Günleri 3 gün sürecek
Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.