Aziz Yıldırım Tahliye Edildi

Şike iddialarıyla devam eden dava sonucunda Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım tahliye edildi.

Aziz Yıldırım

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 4’ü tutuklu 93 sanığın yargılandığı Futbolda şike iddialarıyla ilgili devam edilen davada ,Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi kararlarını açıkladı.

Aziz Yıldırım örgütten 2,5 yıl şike ve teşvikten 3 yıl 9 ay hapis cezası aldı. Bu cezanın Yargıtay tarafından onaylanması halinde yöneticilik hayatı bitecek. Aziz yıldırım ayrıca 1 milyon 313 bin lira para cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, Aziz Yıldırım’ın aldığı ceza karşılığında tutuklu kaldığı süreyi kabul etti ve Aziz Yıldırım’ı tahliye etti. Ayrıca Mahkeme Aziz Yıldırım’ın geri kalan cezasını da erteledi.

Bu arada Yargıtay eğer cezaları onaylarsa Aziz Yıldırım 2 yıl daha hapis yatacak. Aziz Yıldırım cezaların onaylanması halinde 5 yıl boyunca başkanlık yapamayacak ancak 5 yıl sonunda bir daha benzer bir suç işlemezse yeniden başkan ya da yönetici olabilecek.

Aziz Yıldırım örgüt kurmak suçundan 2 yıl 6 ay ayrıca şike ve teşvik suçundan 3 yıl 9 ay hapis ve 1 milyon tl para cezası aldı. Yıldırım toplamda 6 yıl 3 ay ile cezalandırıldı.

Mahkeme Başkanı, Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu davanın tutuklu sanıkları Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu ve Yusuf Turanlı’nın tahliyesine karar verildiğini açıkladı.

Aziz Yıldırım’ın 6222 sayılı yasadan önceki eylemlerine ise beraat kararı verildi. Yıldırım, Fenerbahçe-Karabük, Fenerbahçe-Ankaragücü, Fenerbahçe-Sivas, Eskişehir-Trabzon, Fenerbahçe-İBB maçlarından şike ve teşvikten suçlu bulundu.

Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu Üyeleri Şekip Mosturoğlu 1 yıl 10 ay 14 gün, İlhan Ekşioğlu ile 3 yıl 1 ay 15 gün ve Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Odyakmaz’ın 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Eski Fenerbahçe Alt Yapı Koordinatörü Cemil Turan ve teknik direktör Bülent Uygun’u 11 ay 7 gün, futbolcu Gökçek Vederson’u 5 ay hapis cezasına çarptırdı.

Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener ve kulübün Asbaşkanı Nevzat Şakar’ın teşvik suçundan beraatlarını kararlaştırdı.

Eski TFF Başkanvekili Göksel Gümüşdağ’ın “şike ve teşvik primi” vermek suçlarından beraatını kararlaştırdı.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.