BAE, Kuruluşunun 39’uncu Yılını Kutluyor

Resim: Getty Images/GUILLAUME BAPTISTE

DUBAİ– Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri, kuruluşunun 39’uncu yılını ülke çapındaki farklı aktivitelerle kutluyor. Devlet daireleri ve sembolik binalarla bir çok aracın bayrak renkleri kırmızı, yeşil, beyaz ve siyaha büründüğü günde halka seslenen devlet başkanı Şeyh Halife Bin Zayid El Nahyan, “BAE ekonomisinin gücüne olan güvenlerinin bir kere daha yenilendiğini” söyledi. El Nahyan, ülke ekonomisinin küresel finansal krizin etkilerinden tamamen kurtulduğunu belirtti.

Resmi haber ajansı WAM tarafından yayınlanan açıklamada devlet başkanı, “hükümetin kanunları güncelleme işlemine devam ettiğini, iş piyasasını düzenlediğini, millileştirme politikasını ve özel sektörü destekleyerek milli insan kaynaklarına yatırım yaptığını” ifade etti.

BAE başkan yardımcısı, başbakanı ve Dubai Emiri Muhammed Bin Raşid El Maktum da Milli Gün dolayısıyla yaptığı açıklamada ülkenin 2021 Vizyonu’na ulaşmak için doğru istikamette ilerlediğini müjdeledi. El Maktum, “Son 38 yılda ülkemiz özellikle insan kaynakları gelişimi, finans gelişimi ve federal ve yerel otoritelerin entegrasyonunda büyük gelişmeler kaydetmiştir.” dedi.

Dubai Emiri, insan kaynaklarında BAE’nin Arap dünyasında birinci, tüm dünyada 32’inci sırada ve finans gelişimi endeksinde yine Arap dünyasında birinci, küresel manada 21’inci sırada geldiğini vurguladı. Emir ayrıca dün akşam dünyanın en büyük kulesi Burç Halife’ye bakan Burç Park’taki kutlamalara katıldı. Ülkenin tairihi ile ilgili video gösterisinin yapıldığı programa şarkı ve şiirler ayrı bir renk kattı. Program, havai fişek gösterisi ile sona erdi.

AŞIRILIĞA İZİN YOK

Bunun yanı sıra tüm ülke çapındaki gösteri alanlarında polisin ekstra güvenlik önlemleri aldığı bildirildi. Polis yetkilileri, araçlarının ön ve arka camlarını görüşü engelleyecek şekilde kaplatan ya da boyayan sürücülere göz yumulmayacağını, kutlamalar sırasında cadde ve kaldırımlarda tehlikeli gösteri yapan sürücülerin de araçlarına anında en koyulacağını söyledi.

2 Aralık’taki Milli Gün ve Hicri yılbaşının ardı ardına gelmesi sebebiyle ülkede kamu sektörüne dört, özel sektöre ise üç gün tatil verildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.