Bakan Davutoğlu: Dünya standartlarının üstünde bir anayasa hedefliyoruz

KONYADışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, uluslararası itibar açısından büyük önem taşıyan önemli bir anayasa çalışması yaptıklarını vurguladı.
Konya’da yapılan Reform İzleme Grubu (RİG) Toplantısı’nın ardından açıklama yapan Bakan Davutoğlu, “Dünya standartlarının üzerinde bir anayasal zemin hedefliyoruz. TBMM’nde görüşülen anayasa reform paketi ülkemizin demokratik standartlarını yükseltecek, vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerini genişletecek. Biz de bunu dünyanın her yerinde gururla savunacağız.” dedi.
Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecinde 20. Reform İzleme Grubu Toplantısı Konya Rixos Otel’de gerçekleştirildi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun ev sahipliğinde başlayan toplantıya Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Adalet Bakanlığı üst düzey yöneticiler katıldı. Basına kapalı olan toplantının ardından bakanlar, kamuoyunu bilgilendirmek için ekran karşısına geçti.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, RİG toplantısının zamanlamasına dikkat çekerek, “Bir taraftan meclisimizde anayasa reformuyla ilgili çalışmalar sürüyor. Diğer taraftan da biz Konya’da reform izleme grubunu topluyoruz.” ifadesini kullandı.
Son Reform İzleme Grubu’nun 28 Şubat’ta Ankara’da Başbakan’ın başkanlığında toplandığını hatırlatan Davutoğlu, bu toplantıda geçen toplantıda alınan başta anayasal düzenlemeler olmak üzere diğer kararları gözden geçirdiklerini kaydetti.
Davutoğlu, “Türkiye’nin çağdaş standartlarda demokratik çerçeveye haiz bir çalışmayı en kısa ve en kapsamlı bir şekilde gerçekleştirmesi gerekiyor. Vatandaşlarımızın bireysel haklarının gelişmesi, Türkiye’nin uluslararası itibarı açısından büyük önem taşıyor. Bütün hedefimiz çok kapsamlı bir anayasa çalışmasıyla dünya standartlarının üzerinde bir anayasal zemine sahip olmamız. Bugün yürütülen çalışmalarla da önemli bir adım atılmış oldu. TBMM’nde görüşülen anayasa reform paketi gerçekten ülkemizin demokratik standartlarını yükseltecek, vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerini genişletecek dünyanın her yerinde gururla savunacağımız bir çerçeve sunuyor.” diye konuştu.
Anayasa değişikliklerinin AB standartlarında neye tekabül ettiğini, Türkiye’nin daha önceki hangi hükümlülüğünün karşılığı olduğunu ihtiva eden bir rapor sunulacağını açıklayan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu anayasa reformuyla birlikte Türkiye’deki çağdaşlaşma ve uluslararası standartlarda demokratik bir yapıya kavuşma yolunda önemli ivme kazanmıştır. Bizim elimizi başta AB platformu olmak üzere uluslararası alanlarda güçlendirmiştir.”
Toplantıda ifade özgürlüğü konusunda atılacak adımların da görüşüldüğünü aktaran Davutoğlu, “Temel özgürlükler ve haklar bağlamında değişik kurumların görüşlerini gözden geçirdik. Bir eylem planı oluşturulması konusunda karar aldık. Toplantıda 10 Kasım 2009’da TBMM’ye sunulan reform paketiyle ilgili gelişmelere değindik. TBMM tarafından onaylanması ve kabul edilmesini kolaylaştıracak çalışmaları ele aldık.” şeklinde konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.