Bakana Biber Gazı Tehditi

CHP Milletvekili Muharrem İnce

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yalova Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Muharrem İnce, 29 Ekim’de Ankara’da CHP’li vekillerin katılımı ile gerçekleşecek yürüyüşte polis tarafından kullanılması halinde biber gazını İçişleri Bakanına TBMM’de tattıracaklarını söyledi.  

CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’i Yalova’dan uyardı. Düzenlediği basın toplantısında önce Yalova Valisi ve Yalova Emniyet Müdürünü uyaran İnce, “Partilileri Yalova Valisi ve Emniyet Müdürüne emanet ediyorum. Başlarına bir şey gelirse bunun hesabını sorarım” dedi.

Açıklamasında 29 Ekim tarihinde Ankara’da CHP’li milletvekillerinin katılımı ile düzenlenecek olan yürüyüşe izin verilmemesine de değinen İnce, bu yürüyüş esnasında polisin biber gazı sıkması halinde İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e biber gazını Meclis’te tattıracaklarını söyledi. İnce, “Hükümet bir süredir 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı gibi önemli günlerimizle ilgili baskılar uyguluyor, bu konuda kutlamaları engelliyor, resepsiyonları iptal ediyor. Bir süredir Cumhuriyet’le bir hesaplaşma içerisinde olduğu çok net artık. Bunu aşikar ve cüretkar bir biçimde yapıyorlar. 29 Ekim günü STK’lar Ankara’da eski meclisin önünde toplanıp yürüyecek. Hükümet açıklama yapıp, ‘Bunu yaptırmayız’ diyor. Bizim de genel başkan yardımcılarımız, grup başkan vekillerimiz bu konuyla ilgili açıklamalar yaptı. Milletvekili arkadaşlarımızla birlikte eski meclisin önünde olacağız. Bizim emir kulu gariban polis memurları ile işimiz olmaz. O çocuklara ne kızgınlığımız ne de bir başka şeyimiz olur. Bizim derdimiz İçişleri Bakanıdır. İçişleri Bakanını buradan uyarıyorum. Eğer bir milletvekili arkadaşımın gözüne biber gazı gelirse sana Meclis’te milletvekilleri ile birlikte o biber gazının tadını öğretiriz. Bu böyle bilinsin. Tattırmayan da namerttir. Bu topraklarda kimse Cumhuriyet Bayramı’nı yasaklayamaz. Kurban Bayramını da, Ramazan Bayramını da yasaklayamaz. Dini ve milli değerlerimizle kimse oynayamaz bizim. Bizim bağımsızlığımızın simgesidir bu bayram. Bütün kurumları fethetmiş olabilirler, bütün kurumları ele geçirmiş olabilirler ama Cumhuriyet Bayramı’nın kutlanmasını engelleyecek bir hükümet bu topraklarda yaşayamaz. Herkes bunu böyle bilsin” ifadelerini kullandı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.