Bakanlardan Şehit ve Yaralı Açıklaması

son-dakika-ETyeni

İstanbul Beşiktaş’ta meydana gelen patlamanın ardından, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu patlamada 29 kişinin şehit olduğunu, 166 kişinin ise yaralandığını açıkladı. Şehit olanlardan 27’sinin polis olduğunu belirtti.

Soylu, “Sözlerime başlarken milletimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Beşiktaş-Bursaspor maçının hemen akabinde. Bursaspor taraftarının tahliye olması sonrası. Çevik Kuvvet ekiplerinin toplanma merkezinde araç patlatılıyor. Olay yerinde şehitlerimiz ve yaralılarımız oluyor. Olaydan 45 saniye sonra bir canlı bomba polisler tarafından fark ediliyor ama kendini patlatıyor.

Şu anda Adli Tıp Kurumuna sevk edilmiş, 29 şehidimiz var. Birisi sivil, birisi emniyet müdürü ve emniyet amiri olmak üzere 27 polis şehit var. 166 yaralı var. Patlayan aracın tespitinden yola çıkılarak, şu anda emniyet güçlerimizle yapılan operasyon çerçevisnde 10 kişi gözaltına alındı.

Şehit kahramanlarımıza elbetteki sözümüz var. Bu leş sürüsünü bu topraklardan tamamen temizleyene kadar ve bitirene kadar, bu mücadelemiz acımasızca devam edecektir.” dedi.

Recep Akdağ ise, “Olay mahalline ilk 4 dakika içerisinde ilk ambulansımız ulaşmıştır. 166 yaralıdan 17’si ameliyatta, yaralılardan 6’sının durumu ağır. Sosyal medya üzerinden yapılan teziratın milletimizin moralini bozmaktan başka amacı yoktur. Yayıncı kuruluşlarımızdan ricamız, sürecin hassasiyetle takip edilmesidir. Rakamlar değişebilir. Halkın moralini bozacak yayın yapılmasın. Çünkü çakallar puslu havaları severler, kimseyi sevindirmeyelim.” dedi.

Numan Kurtulmuş, “Çok emin bir terör saldırısıyla karşı karşıya geldik. Beleştepe olarak isimlendirilen yerde, oradan geçen araç patlatıldı. 45 saniye sonra Maçka Parkı’nda bir kişi durdurulurken kendini patlattı. Çok alçak, çok hain terör saldırısıyla karşı karşıya kaldık. Suruç katliamından bu yana Türkiye terör saldırılarıyla karşı karşıyadır. Bu saldırıdan 4 dakika sonra tıbbi müdahale yapmıştır. Çok büyük bir acıyla karşı karşıyayız. Milli birliğimizi ulusal birliğimiz diri tutmak mecburiyetindeyiz. Uluslararası camiadan da laflarını eğip bükmeden terörün karşısında durduklarını bilmek bu milletin en büyük hakkıdır. Bütün insanlık cephesi mensuplarının Türkiye’nin yanında durmaları için çağrıda bulunuyoruz.” dedi.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.