Bao Shuya – Yetenekli Adil Yargıç

Bao Shuya, Guan Zhong’u Başbakan olması için önermişti. İllüstrasyon, Zhiching Chen, Epoch Times

David Wu, Epoch Times staff

Bao Shuya, Çin’in İlkbahar ve Sonbahar döneminde yetenekli bir yargıç olarak tanınıyordu. Aynı zamanda Guan Zhong’un hayat boyu arkadaşıydı. Guan Zhong, Bao’nun önerisi vasıtasıyla Çin Dükü Huan’ın, devlet gücünün tanınmasıyla birlikte ilk vasal ittifakının egemeni olmasını sağlamıştı.

Çin Dükü Huan, ilk önce Bao Shuya’ya başbakan olmasını teklif etmişti. Bunun yerine Bao, Guan Zhong’u önererek: “Guan bu göreve benden daha uygun, o insanları sevmem için, asla gücü kötüye kullanmamam, güvenilir olmam, kurallara ve emirlere uymam ve orduyu yönetmem için beni zorladı.” Oysa ki Dük Huan, Guan’a hala kızgınlık besliyordu çünkü Guan bir seferinde O’na suikast girişiminde bulunmuş ve çok yakın mesafe ile kaçırmıştı. Buna Bao şöyle cevap verdi, “Guan o zamanlar sizin düşmanınıza hizmet ediyordu ve efendisine olan sadakatıyla suikastı planlamıştı. Eğer O’nu bundan muaf tutup kabul ederseniz, size bütün sadakatiyle ve yetenekleriyle hizmet edecektir.” Bao’nun ikna etmesiye, Dük intikam planından vazgeçerek daha sonra Guan’ı başbakan olarak atadı.

Guan’ın yönetimi altında Çin, en güçlü devlet haline geldi. Guan daha sonra ölümcül derecede hasta olunca, Dük Huan onu ziyaret ederek varisleri hakkında görüştü. Guan’a Bao’nun bir sonraki başbakan olması konusunda fikrini sordu. Guan: “Bao Shuya çok doğru bir insan, fakat diğerlerinin ona aynı şekilde davranmasını bekliyor. Bir başbakan toleranslı olmalı.” Bir kişi Bao’ya Guan’ın söylediklerini sızdırarak ve kışkırtarak: “Senin sayende Guang Zhong suikastten muaf tutuldu ve başbakan olabildi. Seni ödüllendireceği yerde, Dük’ü bir sonraki başbakan olabilmen için cesaretini kırıyor.” Bao bu dedikoduya güldü ve: “Guan halkın ilgisini kişisel arkadaşlığın önünde tutuyor. Bu nedenle onu ilk başta öndermişttim.” dedi.

Bao Shuya ve Guan Zhong hayat boyu arkadaşlardı. Guan bir defasında, “Bao ve ben gençken iş ortaklarıydık. Kazancımızı böldüğümüzde, ben her zaman daha fazla aldım, ve Bao hiç bir zaman bunun doyumsuzluk olduğunu düşünmedi, benim ailemin fakir olduğunu biliyordu. İşten para kaybettiğimde, Bao beni asla suçlamadı, sadece pazarın hazır olmadığını söyledi. Dükler tarafından birçok kere yağmalanmıştım, fakat Bao hiçbir zaman benim hatam olduğunu düşünmedi. Savaş alanından birkaç defa kaçtım, Bao bana hiçbir zaman korkak demedi, biliyordu, yaşlı ve yalnız anneme bakmalıydım. Dük Huan’a askeri darbe sonrası teslim olduğumda, Bao benden utanmamıştı, hayalimin devlete hizmet etmek ve şan sahibi olmak olduğunu biliyordu. Ailem hayatımı bıraktı, fakat sadece Bao beni gerçekten anladı.” dedi.

Bao Shuya halkın ilgisini kendi isteklerinin üstünde koymuştu ve Guan Zhong’u başbakan olarak önerdi. Çin tarihinde karmaşa zamanlarında, birbirlerine hayat boyu politikada güvendiler. Bu bir Çin atasözü olan “Guan ve Bao’nın arkadaşlıkları” sözünün nasıl oluştuğunu anlatıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.