Barack Obama ‘Soykırım’ İfadesini Kullanmadı

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

ABD Başkanı Barack Obama, 1915 olaylarıyla ilgili geçmiş yıllarda olduğu gibi “büyük felaket” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Obama, 1915 olaylarının 100. yıl dönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yayınladı. Olaylar için daha önce yaptığı gibi Ermenice’de “büyük felaket” anlamına gelen “Meds Yeghern” ifadesini kullanan Obama, ayrıca “katliam”, “korkunç kıyım”, “dehşet verici şiddet” ve “tarihin kara bir kısmı” ifadelerini kullanırken, “soykırım” ifadesini kullanmaktan kaçındı. Yazılı açıklamasında, “Ermeni halkı 1915’te başlayarak, Osmanlı İmparatorluğu tarafından sınır dışı edilmiş ve ölümlerine yürütülmüştür. Tarihi vatanlarındaki kültürleri ve mirasları silinmiştir. Bu dehşet verici şiddet olayları sırasında 1,5 milyon Ermeni perişan olmuştur” diyen Obama, Ermeni halkının ABD de dahil olmak üzere yerleştikleri ülkelere değerli katkılarda bulunduğundan bahsetti. Obama açıklamasında, “Bu korkunç kıyımın temeline karşı, Amerikan ve Ermeni halkları bir araya gelerek ortak bir insanlık bağı oluşturmuştur” ifadelerine yer verdi.

Olaylarla ilgili görüşünün değişmediğini dile getiren Obama, “1915’te olanlarla ilgili görüşlerimi sürekli olarak dile getirdim ve bu görüşlerim değişmiş değil. Gerçeklerin tam, açık ve adil bir şekilde kabulü hepimizin çıkarınadır” dedi.

ABD lideri, Papa Francis’in yanı sıra Türk ve Ermeni tarihçilerin de konuyla ilgili görüşlerini hoş karşıladıklarını belirterek, “Tarihin bu kara kısmına ışık tutmaya çalışan diğer birçok kişinin de çabalarını hoş karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

1915 olaylarının 100. yılının önem teşkil ettiğine dikkat çeken Obama, “Olayların 100. yılı bizi geçmişi anmanın ve geçmişi dikkate almak için yapmamız gereken zorlu ama gerekli işin önemini derinlemesine düşünmeye davet ediyor” dedi.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.