Barzani: Türkiye Bize Silah Gönderdi

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani Sky News Arapçaya verdiği mülakatta Ağustos ayı başlarında IŞİD saldırılarının ardından Türkiye’nin kendilerine silah gönderdiğini ifade etti.

Röportajda IŞİD meselesi ve birçok önemli konuya değinen Barzani, Türkiye ile ilişkileri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. IŞİD’in Ağustos ayı başlarında Kürt bölgesine düzenlediği saldırılar sonrası Türkiye’nin kendilerine silah sevkiyatında bulunduğunu açıklayan Barzani, “Fakat Türkiye bizden bunu saklamamızı istedi” dedi. IŞİD’in kuşatması altında olan Kobani hakkında konuşan Barzani, “Türkiye’nin izni ile bölgeye insani yardım gönderdik. Keşke birkaç saat içinde Kobani’ye hava yardımı gönderebilecek kadar askeri kapasitemiz olsaydı” dedi. Bölgeye ulaşmak için tek çarenin Türkiye olduğuna vurgu yapan Barzani, “Buraya ulaşmanın tek yolu Türkiye. Fakat ben Türkiye’nin herhangi bir ülkenin askerlerinin topraklarından geçmesine ve Kobani’de savaşmasına izin vereceğini düşünmüyorum. Biz IŞİD saldırısı sonrası Amerika ve diğer ülkelere hava yardımında bulunmaları için çağrıda bulunduk ve onlar da bunu yaptı” dedi.

PKK’nın IŞİD’e karşı savaşta önemli bir rol üstlendiğini kaydeden Barzani, “PKK Kobani’nin savunulmasında muhteşem bir role sahip fakat burada savaşan tek güç PKK değil. Birçok bağımsız topluluk kenti savunuyor. Elinde silah olan herkes burada savaşta” dedi. IŞİD’e karşı kanlarının son damlasına kadar savaşmayı sürdüreceklerini belirten Barzani, “Biz bir devlet kadar güce sahip bir terör organizasyonuna karşı savaş veriyoruz ve Peşmerge şu anda bölgede IŞİD’in ilerlemesini durdurabilecek tek güç. Bizim planımız kanımızın son damlasına kadar savaşarak IŞİD’i yok etmektir” dedi.

Geçtiğimiz aylarda gündeme gelen bağımsızlık referandumu hakkında da açıklamalarda bulunan Barzani Kürt bağımsızlığı için referandumun halen amaçları olduğunu belirtti fakat önceliklerinin IŞİD’e karşı savaş olduğunu dile getirdi. Barzani, “Referandum fikri halen devam ediyor ve hiçbir zaman vazgeçilmeyecek. Fakat şu anda önceliğimiz IŞİD ile savaşmak” dedi.

Kaynak: İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.