Başbakan Erdoğan Dini Liderler Zirvesinde Konuştu

Başbakan Erdoğan Dini Liderler Zirvesinde Birlik Çağrısı Yaptı

Başbakan Erdoğan Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM) ve Marmara Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Enstitüsü’nün işbirliği ile organize edilen  İslam Liderleri Zirvesi’nde liderlere seslendi.

19 ülkeden Müslüman ve Hıristiyan toplulukların dini liderleri, akademisyenler ve uzmanların katılımıyla  Etiler’deki Le Meridien Otel’de düzenlenen İslam Liderleri Zirvesi’nde ”Arap Uyanışı ve Yeni Orta Doğu’da Müslüman-Hristiyan”, ”Orta Doğu’da Dini Çoğulculuk ve Bir Arada Yaşama Kültürü”, ”Dini ve Ulusal Kimlikler, Aidiyet ve Müslüman-Hristiyan İlişkileri” ve ”Sosyal Değişim ve Dini Liderlik” konularının ele alındı.

Zirvede Başbakan Erdoğan da bir konuşma yaptı. Yaptığı konuşmada öncelikle Suriye konusunda değinen Başbakan Erdoğan, “Zalim değişik olabilir ama yaşananlar yeni bir Kerbeladır. İnançları, o inancın tüm mensuplarını, hırsla, tamahla nefsani çıkarlarla, karanlık siyaset ile kirletmeye, töhmet altında bırakmaya hiç kimsenin ama hiç kimsenin hakkı da hukuku da yoktur. “ dedi.

 Başbakan Erdoğan Dini Liderlere Bir Arada Yaşama Mesajı Verdi

Suriye konusu ile ilgili olarak mezhep çatışması yorumunda bulunan Başbakan Erdoğan, “Benim mensubu olduğum din, ve bu dinin ana kaynakları inancına, mezhebine statüsüne bakmadan insana insan der, cana can der ve insanı varlıkların en kutsalı olarak görür. Türkiye olarak ne Irak’ta, ne Suriye’de, ne Lübnan’da ne de bölge ülkelerinde hiçbir etnik kökene, hiçbir dine, hiçbir mezhebe karşı ön yargılı değiliz. Mesafeli değiliz. Hiç birine farklı gözlerle bakmıyoruz. Biz inançları, etnik kökenleri, mezhepleri bir referans olarak kabul edip, insanın insanı öldürülmesine ya da zulmetmesine göz yummaktan Allah’a sığınırız.” dedi.

 Başbakan Erdoğan Dini Liderlere Türk Tarihinden Örnekler Verdi

Yüzlerce yıldır yaşanan ayrılıklardan doğan acı tecrübelere de konuşmasında değinen Başbakan Erdoğan, “Bir arada yaşamaya dair güzel örneklere, birlikte inşa ettiğimiz medeniyetler yön vermelidir. “ diyerek birlik ve beraberlik çağırısında bulundu. Tüm liderlerin de günümüzde kendi öz eleştirilerini yapmaları gerektiğine değinen  Başbakan Erdoğan, Türk tarihinden örnekler vererek tarihte Türklerin nasıl farklı mezheplere kucak açtığını ifade etti ve her din ve mezhep farklılığını bir zenginlik olarak görmek gerektiğini söyleyerek, “ İstanbul sınırları içerisinde, her din ve mezhebi büyük bir zenginlik olarak görüyor, her din ve meslek mensubunun gönül rahatlığı ve huzur içerisinde bu ülkenin birinci sınıf vatandaşları olarak yaşamasını çok samimi şekilde destekliyoruz” ifadelerinde bulundu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.