Başbakan Erdoğan İspanya Zirvesi Öncesi Soruları Yanıtladı

Türkiye-İspanya Hükümetler Arası Dördüncü Zirvesi’ne katılmak için Madrid’e hareket etmeden önce Ankara Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gazetecilere zirve hakkında bilgiler vererek gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Zirve ile ilgili olarak yılda 1 kere dönüşümlü olarak Türkiye ve İspanya ile ilgili bakanların bir araya gelerek yaptıkları çalışmalar sonucu karşılıklı sektörel bazda atılması gereken adımların şimdiye kadar başarılı bir şekilde yürütüldüğünü söyleyen Başbakan Erdoğan, görüşmelerde ikili ilişkileri bütün boyutlarıyla gözden geçirme imkanı bulacaklarını dile getirdi.

 4. Yargı paketi

Gazetecilerin 4. yargı paketi ile ilgili sorularına da cevap veren Başbakan Erdoğan gün içinde Adalet Bakanlığına yapılan sunum sonucunda gördükleri eksiklikler doğrultusunda çalışmalara devam edilmesi gerektiği kararını aldıklarını söyledi. Yeniden yapılacak hazırlıklar sonunda kurul tarafından verilen karar sonucu paketi Bakanlar Kurulu olarak hükümet tasarısı şeklinde TBMM’ye göndereceklerini söyledi.

 BDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması

Başbakan Erdoğan, BDP’li milletvekilinin halkı ayaklanmaya çağırdığına yönelik iddiaların sorulması üzerine de BDP’li milletvekilleri hakkında önlerine gelecek bir fezlekeyi değerlendirerek alışılmışın dışında bir karar vermeyi düşündüklerini belirtti. Şu anda bu konu ile ilgili 800’ü aşkın dosya olduğunu söyleyen Erdoğan; “Bunlar sıradan dosyalar değil. Bunların üzerinde çalışılarak bir değerlendirmeyi grubumuz yapacak, önümüze geldiği anda kararını vereceğiz. Dokunulmazlık zırhına bürünen bu zevatla ilgili kararımızı dokunulmazlıklarını kaldırmak suretiyle vereceğiz. Ondan sonrası artık yargıya aittir.” dedi.

 Rusya’nın Suriye açıklaması

Son olarak Medvedev’in Suriye ile ilgili yaptığı “Uluslararası bir yaptırım olursa biz de silah sevkiyatını durdururuz” şeklindeki açıklama ile ilgili soruyu değerlendiren Başbakan Erdoğan, söz konusu açıklamanın doğru olması halinde bunun sağlıklı bir gelişme olduğunu dile getirdi. Bu açıklamanın Rusya’nın BM Güvenlik Konseyi’ndeki tavrını  değiştirdiği anlamına geldiğini söyleyen Başbakan Erdoğan, “Böyle bir yeni değerlendirme olursa Suriye ve bölge için de çok hayırlı bir gelişme olur. Pazartesi günü sayın Putin burada olacak, kendileri ile yüksek düzeyli stratejik konsey toplantımızı yapacağız. Bu toplantılar esnasında bu konuda bizim için önemli olan başlıklar arasında” diye konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.