Başbakan Erdoğan Mersin’de AK Parti kongresinde konuştu

Mersin Erdemli Devlet Hastanesi’nin ve yatırım bedelleri 232 milyon lirayı bulan 50 tesisin açılışını yapmak için Mersin’e gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tevfik Sırrı Gür stadında düzenlenen Mersin Ak Parti teşkilatının 4. Olağan Genel Kuruluna katıldı. Genel Kurulda bir konuşma yapan  Erdoğan çeşitli konulara değindi.

 Mersin Ak Parti teşkilatının oylarını Mersin’de %32’ye çıkararak 2002 seçimlerinde aldıkları oy oranını ikiye katlayan il ve ilçe teşkilatlarına, kadın ve gençlik kollarına teşekkür ederek konuşmasın başlayan Erdoğan, Türkiye’nin diğer çeşitli illerinden de örnekler vererek bu başarının hizmet siyasetinin başarısı olduğunu ve Mersin’de hedeflerinin oy oranını %50’nin üzerine çıkarmak olduğunu ifade etti.

 Korku siyaseti Mersin’de hep beraber deşifre edeceklerini söyleyen Erdoğan aynı zamanda Mersin’deki istismar siyasetini de deşifre edeceklerini ve Mersin’de etnik siyasetin yol açtığı tahribatı da ortaya çıkaracaklarını söyledi. Tüm etnik grupları T.C. vatandaşlığı altında toplayarak “Yaratılanı, yaratandan ötürü seveceğiz.” cümlesinin siyasetlerinin temeli olduğunu vurguladı.

MHP ve BDP doğrudan birbirlerini besliyorlar

Erdoğan konuşmasının  MHP ve BDP’ye de değinerek MHP ve BDP’nin birbirlerinin karşıtı gibi göründüklerini ama birbirlerini besleyen iki parti olduklarını ifade etti. MHP’nin, BDP’yi göstererek, BDP’nin de MHP’yi göstererek tabanlarına korku saldıklarını söyleyen Erdoğan, onlar “Tabanlarını istismar ederek ayakta duruyorlar.” dedi. AKP değişime evet derken MHP ve BDP’nin aynı çizgide buluşarak değişime hayır dediklerini ifade eden Erdoğan, bu anlayışla iki partinin aynı çizgide buluştuklarını söyledi.

12 Haziran seçimleri öncesinde, Güneydoğu’da Ak Parti’nin birinci parti çıkmasından korkan BDP’nin MHP’yi desteklemeyi aralarında görüştüğünü de söyleyen Erdoğan, “MHP de, BDP de cenaze istismarcılığı yapıyorlar.” dedi.

AK Parti iktidara makam hırsı için gelmedi

Konuşmasında, Ak Parti’nin yaptığı siyasetin hiçbir zaman makam siyaseti olmadığını, tüm etnik grupları, tüm farklılıkları tek bir çatı altında toplamaya çalışan, geçmişteki Türk devletlerinin insan olan “ İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışıyla hareket ettiklerini söyleyen Erdoğan, “makam hırsı olanlar, makamı yüceltenler, makamlara hizmet aracı olarak değil, rant aracı olarak bakanlar zaman içinde aramızdan elendiler.” dedi.  Türkiye’de ilk defa gençlere yer açmak ve fırsat tanımak için tüzüğe üç dönem şartını koyduklarını ifade eden Erdoğan, şeçilme şartını da 30’dan 25’e indiren partinin de kendileri olduğunu belirtti. “Partimiz asla makam husumetleri içerisinde olmayacaktır.” diyerek hedeflerinin ise 2023 yılında dünyanın ilk on ekonomisi içerisinde olmak olduğu dile getirdi.

 Mersin’e söz verilen projeler

Erdoğan konuşmasında Mersin’e seçimlerden sonra söz verdikleri ve toplam yatırım değeri 685 milyon Avro olan Mersin – Antalya Akdeniz Sahil Otoyolunun 158 kilometresinin tamamlandığını, 2015 yılında da otoyolun tamamını bitireceklerini ve yolun bitmesi ile Mersin’in turizm ve ihracat kapasitesinin artacağını ifade etti.  Mersin Tarsus otoyolunu da gidiş geliş olarak 3 şeride çıkardıklarını ifade eden Erdoğan, bu projenin de maliyetinin 173 milyon Avro olduğunu yolun toplam uzunluğunun 112 kilometre olduğunu ve yolun 57 kilometresinin tamamlandığını, yolun tamamının 2015 yılında bitirileceğini söyledi. Erdoğan, Mersin – Silifke – Taşucu yolunun da çalışmalarının başladığını,  maliyetinin 108 milyon lira olan bu yolun 2014 yılında tamamlanmasının planlandığını ifade etti. Kargılı da yapılacak olan Çukurova Bölgesel Havaalanın da alt yapı çalışmalarını tamamladıklarını sözlerine ekleyen Erdoğan,  bu projenin de sağlıklı bir şekilde tamamlanması için gerekli çalışmaların sürdürüldüğünü bildirdi. Orta Asya ve Ortadoğu’ya yönelik olan talebi karşılayacak olan  Mersin konteynır limanının imar çalışmalarının da tamamlandığını kaydeden Erdoğan, limandaki rıhtımların 19 adet konteynır gemisine aynı anda hizmet verecek şekilde planlandığını söyledi. 200 yat kapasiteli Mersin Kumkuyu yat limanın da alt yapı çalışmalarını bitirdiklerini söyleyen Erdoğan, yer teslimini yaptıklarını ve hemen çalışmalara başlayacaklarını söyledi. Erdoğan söz verdikleri üzere de Yenice’de de bir lojistik merkezi kurduklarını söyleyerek, merkezi Mersin ve Adana’nın güç potansiyeline hitap edecek şekilde planladıklarını söyledi.  Lojistik merkezi ile Mersin’e 896 bin ton taşıma kapasitesi sağlanacak diyen Erdoğan, Mersin’de alt yapı çalışmalarının da hızla devam ettiğini ve Mersin’de kentsel dönüşüm projesi bağlamında  3 bin 718 konutluk projenin neredeyse tamamlandığını ifade etti.   Bu konutların 3 bin 622 adedinin tamamlanıp teslim edildiğini ifade eden Erdoğan,  inşaatı devam eden 96 konutun ise biter bitmez hak sahiplerine teslim edileceğini söyledi. Bunlara ilave olarak Mersin’e 5 bin konutluk bir projenin de kazandırılması için çalıştıklarını söyleyen Erdoğan, kentin görünümünü tamamen değiştireceklerini belirtti. 1250 yataklı şehir hastanesinin de alt yapı çalışmalarını bitirdiklerini söyleyen Erdoğan, şu anda ihale sürecinde olduklarını kaydetti. 2013 Akdeniz olimpiyatlarını da Mersin’e kazandırdıklarını böylece 24 ülke, 32 spor branşı ve binlerce sporcunun 2013 yılında Mersin’de olacağını Mersinlilere hatırlattı. Mersin’i  turizm alanında hak ettiği yere getirmek için 8 farklı proje sürdürdüklerini ifade eden Erdoğan, sadece Tarsus – Kazanlı projesinin 7.600 yataktan oluştuğunu söyledi.  Eğitim alanında da Mersin’e 9.5 yılda okullara 3.241 yeni derslik yaptıklarını, 17.668 bilgisayar gönderdiklerini, Fatih projesi kapsamında ise 77 okula toplam değeri 9 trilyon olan yazıcı doküman, kamera ve akıllı tahta gönderdiklerini söyledi.

 Nükleer Santral güvenlidir

 Erdoğan, Mersin Akkuyu Nükleer Santrali’nin zemin etüt çalışmalarının ve lisanslama başvurusu sürecinin de  başladığını belirterek, “Tedbirleri iyi aldığınızda, güvenliği hassasiyetle sağladığınızda nükleer santral tehdit içermiyor. Bir yıl boyunca 24 saat nükleer santralin kapısında otursanız, bir uçak yolculuğunda aldığınız kadar radyasyon almıyorsunuz. Bu bilimsel bir tespit. Türkiye’nin büyümesini, Türkiye’nin gelişmesini, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmasını istemeyen çevreler, son derece art niyetli şekilde kampanyalar yürütüyor” dedi.

Konuşmanın ardından ‘Toplu Açılış Töreni’ne geçildi. Törenden önce Mersin İdman Yurdu Başkanı Ali Kahramanlı Başbakan Erdoğan’a bir MİY forması hediye etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.