Başbakan Erdoğan Mersin’de Halka Seslendi

Seçim kampanyası kapsamında Isparta mitingi ardından Mersin’e gelen AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Mersin Teyfik Sırrı Gür stadyumu önünde kalabalık bir halk topluluğuna konuşma yaptı. Katılımın daha çok ilçelerden gerçekleştiği görülen mitinge Erdoğan 1,5 saat rötarla geldi.

Erdoğan konuşmasına vatandaşların  mübarek üç aylarını ve Mersin İdman Yurdu’nun başarısını kutlayarak başladı ve “İnşallah Mersin İdmanyurdu’na yakışan bir stat yapmak da bize görev olarak düşüyor” dedi.  Erdoğan çetelere boyun eğmediklerini, kibir, gurur ve böbürlenme olmaksızın 74 milyonu aynı sıcaklıkla, aynı samimiyetle kucaklamaya devam ettiklerini, belli bir etnik kökene sırtını dayayan partilerden olmadıklarını söyledi.

MERSİN’İ FARKLI BİR YERE TAŞIYACAĞIZ

Konuşmasına Mersin yerel yönetimini eleştirerek başlayan Başbakan Erdoğan ”İnşallah Mersin 2 şey yapacak. Bu seçimde birinci parti olarak AK Parti gümbür gümbür sandıklardan çıkacak, ilk yerel seçimlerde de artık görevi bu CHP zihniyetinden almalı, alacak. Belediyecilik bizim işimiz. Bunlar belediyecilikten anlamaz. Mersin’in durumu ortada. AK Partili belediyelerin olduğu yerlerin de durumu ortada. Mersinimizi biraz sonra açıklayacağım projelerle çok daha farklı yerlere taşıyacağız. Mersin Türkiye’nin özetidir, aynasıdır. Mersin bir hoşgörü kentidir. Mersin ticaretin sanayinin, alın teriyle kazanan çiftçinin kentidir” dedi ve CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğu ile Mersin yerel yönetimi arasında bir özdeşlik kurarak CHP’ye karşı ”Mersin’deki yerel yönetimden memnunsanız gidin oyunuzu CHP’ye verin. Ama değilseniz, biliniz ki CHP’nin başındakiyle bunun arasında hiç bir fark yok. O yüzden gelin seçimde bunun hesabını soralım.” dedi. Mersin’in sadece merkezde büyükşehir olmayacağını, en ücra köşesine kadar büyük şehir alanı içinde olacağını söyleyen Erdoğan: “Seçimden sonra bunla ilgili çalışmayı çıkartacağız. Artık belde belediyeleri olmayacak. Beldeler, ilçe belediyelerinin mahalleleri durumuna düşecek. İstanbul, Kocaeli uygulamasını yapacağız. Mersin’i çok daha modern duruma taşıyacağız” dedi

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”AK Parti ile demkorasi ile sandıkta baş edemeyeceklerini anlayanlar, vatandaşları şiddet yoluyla yanlarına çekmeye çalışıyorlar. Biz onlar gibi öfkenin, şiddetin diline teslim olmayacağız” dedi.
Muhalefete yüklenen Erdoğan, Mersin’e toplu konutlar ve sağlık kompleksleriyle bölgenin çekim gücü haline getireceklerini ve Mersin’i Türkiye’nin dış ticaret merkezi yapacaklarını söyledi..

ÖFKE VE ŞİDDETE TEPKİ

Erdoğan, fikirleri, düşünceleri olmayanların şiddete başvurduklarını, projeleri hedefleri olmayanların ellerine taş aldıklarını, eserleri olmayanların da molotoflarla varlıklarını göstermeye çalıştıklarını belirterek, ”Türkiye’ye ufuk çizemeyenler, öfkenin nefretin diliyle ayakta kalmaya çalışıyorlar. AK Parti ile demokrasi ile sandıkta baş edemeyeceklerini anlayanlar, vatandaşları şiddet yoluyla yanlarına çekmeye çalışıyorlar. Biz onlar gibi öfkenin, şiddetin diline teslim olmayacağız” dedi.
Başbakan Erdoğan, Hopa’da yaşananlara dikkati çekerek, şöyle devam etti:
”Hopa’da CHP’nin büyük pankartı, yanında diğer pankartlar. Üzerinde tek yol sokak, tek yol devrim, altında Halk evleri, yanında devasa CHP’nin pankartı. Niye sesini çıkarmadın bay Kemal? Demek halinden memnun o da ondan destek alıyor. Fakat benim vatandaşım 12 Haziranda sandıkta bunun hesabını soracak.
Şurada, yanı başımızdan Adana’da MHP tarafından AK Parti hedef yapılıyor. AK Parti’ye yükleniyorlar. Seçim bürolarımız molotoflarla yakılıp yıkılıyor. Biz aynı şekilde cevap vermiyoruz. Neden? çünkü bu işin hesabı sandıkta sorulur, demokrasi mücadelesi işte burada. Ben onlara Diyarbakır’da söyledim. Kendinize güvenmiyor musunuz? Molotof kokteyliyle ne işin var gel meydanlarda konuş. Bunların işi gücü ayrımcılık, bölücülük. İşte biz bir olacağız, beraber olacağız.
Hakkari’de konuştum. Benden sonra sayın Kılıçdaroğlu konuştu. Hakkari’de CHP oyu 157, orada 2 bin kişiye hitap etti. Kim bunlar? Hepsi BDP’li, hepsinin eline CHP bayrağı tutuşturmuşlar. Anlaşmayı öyle yapmışlar. Bir tane Türk bayrağı tutuşturamadılar. Ah kardeşlerim… Soruyorum ben, hiç Bahçeli’nin sesini duydunuz mu? Çünkü müşterek çalışıyorlar. Bazen Güneydoğudaki, doğudaki ilçeler MHP’den ayrılıp BDP’ye gittiler. İlginç olan şey şu, niye Türk bayrağı yok? Yola çıkarken 4 şey söyledim. ‘Tek millet’ dedim. Millet o ülkede yaşayan bütün etnik unsurları kapsar. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı altında toplanıyoruz, bir oluyoruz. Ardından bu millete ne lazım? Bayrak. Tek bayrak. Bayrağımızın kırmızısı şehidimizin kanıdır. ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.’ Onun için ne diyoruz? ‘tek vatan’ diyoruz. 780 bin kilometre karede tek vatan, tek devlet diyoruz. Devlet içinde devlet asla olmaz. Türkiye Cumhuriyeti olarak dünyada onurlu yerimizi koruduk, koruyoruz, koruyacağız.”

MUHALEFETE ELEŞTİRİ

MHP’li, CHP’li ve BDP’lilere seslenen Erdoğan, ”Ey MHP’li, CHP’li ve BDP’li kardeşlerim; oynanan oyunu görün. Sandığa gittiğinizde futbol takımı tutar gibi değil, eser, hizmet siyaseti üretenlere oyunuzu verin, istismar siyaseti üretenlere değil. Elinizi vicdanınıza koyun, kararınızı ona göre verin, oyunuzu istikrara, huzura, barışa verin. Oyunuzu Büyük Türkiye’ye verin, demokrasiye, özgürlüğe verin. Oyunuzu yeni Anayasaya verin” dedi.
Erdoğan, CHP, MHP ve BDP’nin el ele vererek, AK Parti’ye kurduğu tuzağı milletin bir kez daha bozacağını vurgulayarak, şunları söyledi:
”Mersin’de benim CHP’ye, MHP’ye, BDP’ye gönül vermiş kardeşlerim var. Ben buradan onlara da sesleniyorum; gönül verdiğiniz o partilerin üst yöneticileri, statükonun diline teslim olmuş durumdalar. O partilerin üst yöneticileri komplolara teslim olmuş durumdalar. Milliyetçiyim diyen MHP, günlerdir ne BDP’ye, ne CHP’ye tek söz söylemiyor. Bak Elazığ’da ne oldu? BDP il başkanı bir hanımla konuşuyor ya, gazetelerde duydunuz okudunuz. Bizim kazanma şansımız yoksa oyu CHP’ye, CHP’nin yoksa MHP’ye verin. Nasıl birliktelik güzel değil mi? Bunları 12 Eylülde de böyle görmüştük. CHP her yerde MHP, BDP ile danışıklı dövüş, kol kola miting yapıyorlar. Sizin huzurunuza geldiklerinde farklı dil farklı farklı söylem tutturuyorlar.”
Erdoğan, Türkiye’ye ufuk çizemeyenlerin öfkenin, nefretin, şiddetin diliyle ayakta kalmaya çalıştıklarını, Doğu’da Güneydoğu’da, büyük şehirlerde BDP ve terör örgütü tarafından AK Parti’nin hedef yapıldığını ifade etti.

MERSİN BİZİM ANA KAPIMIZ OLACAK

Yeni Anayasa’nın, 367’nin üzerinde milletvekili istediğini, onun için Mersin’deki sandıklarda, 12 Haziran’da gümbür gümbür AK Parti’nin patlaması gerektiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, ”Sevgili kardeşlerim, biz AK Parti olarak kendimize çok büyük hedefler belirledik. 2023 yılında Türkiye’yi dünyanın 10 büyük ülkesi haline getirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.
Başbakan Erdoğan, ihracat rakamlarına da dikkati çekerek, 2002 yılında ihracatın 36 milyar dolar olduğunu, şu anda 123 milyar dolara yükseldiğini, daha da iyi olacağını, iyi gittiğini belirterek, şunları söyledi:
”Evvel Allah gümbür gümbür bu devam edecek. Bakınız kardeşlerim, bütün bunların yanında sadece Mayıs ayında yüzde 22 oranında artış var. 123 milyar doları böyle yakaladık. Küresel krize rağmen ihracatımız rekor seviyelerde artıyor. 500 milyar dolar ihracat hedefimiz var. 500 milyar dolar hedefine en çok da Mersin’le gideceğiz. Mersin, bizim ana kapımız olacak. Dış ticaretten sorumlu devlet bakanımızı biz bu amaçla Mersin’e gönderdik. Zafer beyin vizyonuyla, tecrübesiyle Mersin’i dünyanın bir ihracat üssü konumuna getireceğine inanıyorum.

Mersin yaş meyve sebze üretimi ve ihracatının merkezi. Mersin’de yapılan yaş meyve sebze ihracatı 2002 yılına göre 4 kat arttı, 2 milyar 200 milyon dolara çıktı. Mersin’de yaş meyve sebze ihracatında yeni bir rekor bekliyoruz. Rusya, Japonya ve Ukrayna’ya yapılan ihracat sorunlarını büyük oranda çözdük.”
Erdoğan, geçtiğimiz yıl narenciye üreticisine sunulan 104 trilyonluk desteğin 3’te birinden fazlasını Mersin’e verdiklerini, narenciye ihracatında ton başına desteği 125 dolara çıkardıklarını, narenciye üretimi ve ihracatını daha iyi planlayabilmek için envanter çalışması yaptıklarını kaydetti.
Mersin limanını özelleştirip 2007 yılında özel sektöre devrettiklerini, şimdi Mersin için bir projeleri daha bulunduğunu ifade eden Erdoğan, ”12 milyon konteyner kapasiteli yeni bir limanı Mersin’de inşa ediyoruz. Bedeli ne biliyor musunuz? 2 milyar 872 milyon Avro yatırımla gerçekleştireceğimiz konteyner limanı, Mersin’i Singapur’dan daha önemli bir merkez konumuna dönüştürecek. Mersin’in Türkiye’nin dünya ekonomisindeki konumunu güçlendirecek 5 ayrı serbest bölge projemiz var. Bu serbest bölgelerde 15 milyar dolarlık bir ticaret hacmi oluşacak.”

Başbakan Erdoğan, diğer yandan Mersin’in ihracat kapasitesini arttırmak amacıyla, Mersin ile Antalya’yı birbirine bağlayacaklarını, Akdeniz sahil yolu inşaatına devam ettiklerini belirterek, ”Mersin-Antalya arasındaki ulaşım çilesini bu yolu tamamlayıp sona erdireceğiz. Bunu biz yaparız. İş bilenin, kılıç kuşananın. Sırtında yumurta küfesi taşımayanlar bu işten anlamaz. Biz çıraklığı, kalfalığı yaparak bunu ispat ettik. Mersin bölgesi bu yolla Antalya bölgesinin turizm hareketliliğinden de önemli oranda pay alacak” dedi.
Ayrıca Mersin-Tarsus yolunu da genişlettiklerini belirten Erdoğan, 2’şer şeritten 3 er şeride çıkaracaklarını, Tarsus-Mersin otoyolunu da Taşucu’na kadar uzatacaklarını, Yenice’de lojistik merkezi kurduklarını anlattı.
Erdoğan, turizm alanında Mersin’i hak ettiği yere getirmek için 8 farklı proje yürüttüklerine dikkati çekerek, ”Bunlardan sadece Tarsus-Kazanlı Turizm Bölgesi 7 bin 600 yataktan oluşuyor. Aynı şekilde Mersin ile Adana arasında bütün bölgeye hizmet verecek Çukurova Uluslararası Havaalanı’nın inşasına başladık. Yılda 30 milyon yolcu kapasiteli havalimanını inşallah 3 yıl içinde tamamlayıp hizmetinize sunacağız. Bu, Mersin’in marka değerini güçlendirecek” dedi.

Ayrıca yapılacak olan havalimanı hakkında da bilgi veren Erdoğan ”Mersin ile Adan Arasında bütün bölgeye hizmet verecek Çukurova Uluslar arası hava alanında inşasına başladık. Yılda 30 milyon yolcu kapasiteli hava alanını inşallah 3 yılda tamamlayıp hizmete sunacağız’ dedi.

AKDENİZ OYUNLARI

Başbakan Erdoğan, Akdeniz Oyunlarına da değindiği konuşmasında, ”Yunanistan ne yaptı? ‘Akdeniz Oyunlarını yapamayacağım’ dedi. Ortada İspanya, Türkiye, Libya kaldı. Yaptığımız çalışmalarla Akdeniz Oyunlarını Mersin’e aldık. Niye Mersin’i seçtik? istiyoruz ki marka şehir yapıp, dünyaya tanıtalım. Bu olimpiyatlar için Mersin’e yaklaşık 500 trilyon yatırım yapacağız. Akdeniz olimpiyatları, Mersin’in adını tüm dünyada daha güçlü şekilde duyuracak” dedi.

MERSİN’E SAĞLIK KAMPÜSÜ

Mersin’e sağlık kampüsü de inşa ettiklerini vurgulayan Erdoğan, ”Toros’larda inşa ettiğimiz bu kampüs toplam bin 100 yataktan oluşacak. Mersin ile birlikte bütün bölgeye hizmet verecek. Bitmedi… Daha var… Mersin’de maalesef ciddi bir çarpık yapılaşma sorunu var. Bu sorunu çözmek için TOKİ aracılığıyla 3 bin 622 konutluk projeyi tamamladık. Bunlar bitenler, ilave olarak 5 bin 290 konutluk yeni bir projeyi Mersin’e kazandırıyoruz. Bunlar kentsel dönüşüm ve değişim projeleri olarak Mersin’e farklılık getirecek. Tüm bu projelerin inşası sırasında 50 bin Mersin’liyi buralarda istihdam edeceğiz. Mersin’de hayata geçireceğimiz her proje aynı zamanda iş demek, aş demek, istihdam demek” diye konuştu.
Erdoğan, eğitimde 8,5 yılda 8 bin 385 derslik yaptıklarını, Mersin’e 16 bin 735 bilgisayar gönderdiklerini belirterek, ”Benim Mersinli kardeşlerim… bizden önce okullarımızda bilişim teknolojisi sınıfları var mıydı? Biz geldik bilişim teknolojisi sınıflarını kurduk. Benim yavrumun kitabı yoktu, ücretsiz olarak kitapları vermeye başladık mı? İlköğretimde de orta öğretimde de. Bizden öncekilerin aklı neredeydi? Bu MHP, CHP’nin aklı neredeydi, onlar niçin bunları yapmadı?” diye sordu.

Yoruma kapalı.