Başbakan Erdoğan: Türkiye Sadece ve Sadece Barış İstiyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ‘‘Suriye ne kadar huzurlu olursa Türkiye de o kadar huzurlu olur. Bu nedenle Mısır’ın da, Tunus’un da meselesi yalnızca oralarda yaşayanların değil, bizlerin de meselesidir.” dedi.

20 yıldır Asi Nehri üzerinde Türkiye ile Suriye tarafından ortaklaşa inşa edilmesi planlanan Dostluk Barajı projesi nihayet hayata geçiyor. Baraj için Hatay’ın Altınözü ilçesi Ziyaret köyü mevkiinde düzenlenen temel atma töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tüm bölgeye dostluk mesajları verdi. Erdoğan, bu baraj yanı sıra Suriye ile ilgili hızlı tren seferleri, ik ülkenin doğalgaz şebekelerini birbirine bağlanması gibi önemli projeler olduğunu da açıkladı.

Suriye ve Türkiye’nin iki kardeş olduğunu ifade eden Başbakan, bu dostluğun yıllarca süreceğini ve iki ülke arasındaki dostluğun bozulmasına izin vermeyeceklerini belirtti. Erdoğan, ‘‘Bugün Asi Nehri, bizi birbirimizden ayıran ve aramıza sınır olmaktan çıkıyor. Bizi birbirimizle buluşturan, bizi birbirimizle kucaklaştıran bir sınır oluyor. Türkiye – Suriye arasında ortak banka kuracağız. Gaziantep – Halep arasında hızlı tren seferleri başlatacağız. 2 ülkenin doğalgaz şebekelerini birbirine bağlayacağız. Asi Nehri üzerinde dostluk barajının temelini atacağız. İşte bugün bu altı hedeften birini gerçekleştiriyor, bu dostluk barajının temelini Suriyeli kardeşlerimizle beraber atıyoruz. Bu baraj inşallah en kısa sürede tamamlanacak. İnşallah buradan ürettiğimiz elektiriği ortak kullanacak, her iki tarafta topraklarımızı sulayacağız.’’ diye konuştu.

“BÖLGEDE SADECE BARIŞ İSTİYORUZ”

Türkiye’nin bölgede sadece barış istediğine vurgu yapan Başbakan Erdoğan, ‘‘8 yıl önce hükümeti kurduğumuz andan itibaren biz şunu söylüyoruz ‘Türkiye bu bölgede barış, huzur istiyor tüm bu coğrafyada hep birlikte huzur istiyor’ dedik. Biz 8 yıl önce komşularla sıfır sorun dedik. Çünkü biz, şuna gönülden inanıyoruz, Suriye ne kadar huzurlu olursa Türkiye’de o kadar huzurlu olur. Türkiye ne kadar refah içinde olursa Suriye’de o kadar refah içinde olur. Çünkü bizler tarihin bizi birbirimize kardeş kıldığı milletleriz. Tarih boyunca bizim kaderimiz hep ortak oldu. Buradan İstanbul’a kadar bir hat üzerinde kale kalıntıları bulunuyor. Aynı şekilde buradan Kudüs’e kadar Suriye topraklarında, Lübnan, Filistin topraklarında kale kalıntıları var. Bu kaleler yaklaşık bin yıl önce bu toprakları düşmanlardan korumak için yapıldı. İşte bizler bu bölgenin tüm halkları bu kalelerde omuz omuza çarpıştık. Bu kalelerin savunmasını hep birlikte yaptık. Türkler, Araplar bölgedeki tüm etnik unsurlar aynı cephede savaştık, şehit olduk gazi olduk. Sadece Haçlı seferlerinde değil, ondan sonraki bin yıl boyunca bu topraklarda hep birlikte olduk, kardeş olduk. İşte biz dedik ‘Kardeşler arasında sorun olmaz, kardeşler arasında vize olmaz, kardeşler arasında mayınlı arazi olmaz.’ Atalarımızın ‘Ev alma komşu al’ sözlerinin, medeniyetimizin getirdiklerini yerine getiriyoruz. Artık Türkiye kazanıyor, Suriye kazanıyor. Kardeşlik ve dostluklar kazanıyor.’’ ifadelerini kullandı.

“MISIR’IN MESELESİ BİZİM DE MESELEMİZDİR”

Başbakan Erdoğan, Ortadoğu’da yaşanan karışıklıklara da değinerek, “Mısır’ın, Tunus’un meselesi yalnızca oralarda yaşayanların değil, bizlerin de meselesidir. Filistin meselesi yalnızca onların değil Türkiye’nin Suriye’nin de meselesidir.’’ ifadelerini kullandı. Erdoğan bölgede barışın kalıcı olması için çalıştıklarını ve çalışacaklarını sözlerine ekledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.