Başbakan Erdoğan ve mevkidaşı Papandreu ortak basın toplantısı düzenled

ATİNABaşbakan Erdoğan, Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı’nın ardından Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, Türkiye ve Yunanistan’ın birçok ortak yönünün bulunduğuna işaret ederek, ”Her yönüyle… Kıyıdaş, bu yönlerimiz de var. Karadeniz’de işbirliğimiz var. Adadan, Türkiye’ye, Türkiye’den, adalara şöyle seslendiğiniz zaman rahatlıkla birbirimize sesimizi duyuracak kadar yakın bir komşuluk hukukumuz var. Bu komşuluk hukuku içerisinde Yunan halkına tüm samimiyetimizi sunmaya geldik. Az önce Yunanistan ile ilişkilerimizde büyük mesafeler kat edeceğine vesile olacağına inandığımız bu Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin ilk toplantısını gerçekleştirdiğimizi söyledim. Söz konusu konseyin yılda kaç kez bir araya geleceği hususunu değerli meslektaşım ifade ettiler. Bakan arkadaşlarımızın en az iki kez bir araya gelmelerini, bizim de başbakanlar olarak bir yıl Türkiye’de, bir yıl da Yunanistan’da bir araya gelmek suretiyle… Şu ana kadar ne yaptık? Şu anda neredeyiz? Bundan sonra önümüzde ne yapacağız? Bunları sürekli takip edeceğiz.” Dedi.

“YUNANİSTAN’LA ARTIK ORTAKLIK ANLAYIŞI İÇİNDE YAŞAMAMIZI İSTİYORUM”

İş adamlarının sektörel anlamda karşılıklı olarak bir araya gelerek çok verimli görüşmeler yaptıklarını ifade eden Erdoğan, “Bu görüşmeleri devam ettirerek sadece işi masada veya lafta değil, uygulamada göstermelerini de özellikle istiyoruz. Bunu da başaracağımıza eminim. Türkiye’de, Yunanistanlı yatırımcılar var. Kısmen, az da olsa Yunanistan’da, Türk yatırımcılar var. Bunu daha da geliştirerek, ülkelerimizde bunları yapmanın yanı sıra, üçüncü ülkelerde ortaklık içerisinde bu yatırımların geliştirilmesi gerektiğine inanıyorum. Yunanistan ile ilişkilerimizde artık yakınlaşma değil, bunu aşalım diyorum, artık ortaklık anlayışı içerisinde hareket edeceğimizi ümit ediyorum.” İfadelerini kullandı.

TÜRKİYE VE YUNANİSTAN’A ORTAK PAKET TURİZMİ ÖNERİSİ-

Enerji, ulaşım ve turizm alanlarındaki işbirliğine de değinen Başbakan Erdoğan şöyle devam etti: ”Yunanistan’a biz doğalgaz vermeye başladık, şimdi istiyoruz ki Yunanistan, İtalya bağlamında üçlü olarak bunu daha da geliştirebiliriz, geliştireceğiz. Ulaşım noktasında geniş çaplı bir anlaşma imzalandı. Gerek kara gerek deniz taşımacılığında bu adımları atmak… Demiryolu taşımacılığında bunu çok önemsiyoruz. Adımı attık öyle zannediyorum ki bunlar tarihe gerçekten kaydı düşülecek olan adımlar. Turizm Yunanistan’ın en önemli kaynağı ve turizm noktasında Türkiye son yedi yıl içinde ciddi bir sıçrama gerçekleştirdi. Turizm noktasında ciddi destinasyonlara sahip olan bir Yunanistan var, aynı şekilde bir Türkiye var. Eğer biz bunları birleştirirsek inanıyorum ki dünyanın uç ülkeleriyle paket turizm düzenlemek suretiyle bu bölgede farklı bir turizm patlamasını gerçekleştirebiliriz.”

”GÜVENLİK SORUNLARINI ORTAK ÇÖZEBİLİRİZ”

Başbakan Erdoğan, ”Terörle ilgili dertlerimiz var. Terör noktasında Yunanistan’ın da ciddi sıkıntıları oldu, aynı şekilde bizim de bu noktada sıkıntılarımız var. Ama dayanışma içerisinde teröre karşı da güven artırıcı önlemleri almamız lazım. Müşterek mücadele, özellikle insan kaçakçılığı noktasında Yunanistan’ın ve bizim ciddi sıkıntılarımız var. Bunları müşterek atacağımız adımlarla inanıyorum ki aşabiliriz veya asgariye indirebiliriz” diye konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.