Başbakan Erdoğan, Yunanistan’a 10 bakanla gidecek

ANKARABaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan’a 10 bakan ve çok sayıda iş adamı ile birlikte çıkarma yapacak. Diplomatik kaynaklar, bu ziyaret ile iki ülke arasında yeni bir dönemin başlayacağına işaret ediyor.

Başbakan Erdoğan’ın Yunanistan ziyaretine Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile birlikte çok sayıda iş adamı katılacak.

Erdoğan’ın ziyareti sırasında, iki ülkenin başbakanları ve bakanlarının katılımıyla yüksek düzeyli işbirliği toplantısı gerçekleştirilecek. İki ülke arasında varılan anlaşmalar imzalanacak. Konsey senede en az bir kez toplanacak ve bakanlar yılda iki kez bir araya gelecek.

Başbakan Erdoğan, ziyaretinde Yunanistan Cumhurbaşkanı, parlamento başkanı ve ana muhalefet partisi genel başkanı ile bir araya gelecek. Erdoğan, Türk-Yunan İs Formu’na katılacak ve burada bir konuşma yapacak. Erdoğan, aralarında Türk kökenli milletvekillerinin de bulunduğu Batı Trakya Türk azınlığı temsilcilerinden oluşan bir grupla buluşacak.

Erdoğan’ın ziyareti öncesinde, bürokratlardan oluşan bir grup Atina’ya giderek ön hazırlık toplantısı yapacak ve üzerinde çalışılan konularla ilgili son değerlendirmeleri yapılacak.

Yunanistan’ın daha önce Türkiye ile AB deneyimini paylaştığına dikkat çeken diplomatik kaynaklar, Türkiye’nin bu dönemde Yunanistan ile ekonomik kriz ve IMF deneyimini paylaşabileceğini belirtiyor.

Yunanistan’a bu çapta bir ziyaretin ilk kez yapıldığına işaret eden diplomatik kaynaklar, “Siyasi yönü olan bir ziyaret. Bir çok alanda ilerleme bekliyoruz. Türkiye ile Yunanistan arasında yeni bir dönem başlayacak.” değerlendirmesinde bulunuyor. Kaynaklar, Türkiye ile Yunanistan arasında bugüne kadar 34 anlaşma imzalandığını belirterek, imzalanacak yeni anlaşmalarla bu sayının daha da artacağını ifade ediyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.