Başbakan,Tutuklu Vekillerle İlgili Cumhurbaşkanı İle Aynı Düşünmediklerini İfade Etti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yeni yasama yılının açılışında TBMM’de yaptığı konuşmada, vekil sıfatı kazananların yasama faaliyetlerine katılması gerektiğini söyledi. Gül, BDP’li vekiller ile PKK’lıların buluşmasıyla ilgili yargılama yapılması gerektiği mesajının yanında, başkanlık sistemiyle ilgili de uzlaşma sağlanması ve dünyadaki başarılı ve başarısız örneklerin iyice tartışmaya açılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Gül’ün konuşması şu şekilde:

‘‘Dünyada, çevremizde ve ülkemizde meydana gelen olumlu ve olumsuz gelişmeler, karşı karşıya, kaldığımız sorunlar, bu yasama dönemini öncekilerden daha hassas hale getirmiştir. Seçimlere katılmış, halkın oyunu almış, milletvekili sıfatını taşımaya hak kazanmış herkesin, haklarında kesin yargı kararları ortaya çıkana kadar yasama faaliyetine katılması gerektiğini düşünüyorum.”

Cumhurbaşkanı Gül’ün verdiği bu önemli mesajlara Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan hemen yanıt geldi.

Erdoğan’ın, Tutuklu Vekillerle İlgili Yanıtı:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tutuklu milletvekillerinin durumu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile polemiğin içerisine girmek istemediğini belirterek, ”bizim bu düşünceyi paylaşmadığımız ortada zaten” dedi.

Başbakan Erdoğan, TBMM’nin yeni yasama yılının açılış töreninden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan’a tutuklu milletvekillerinin durumuyla ilgili Cumhurbaşkanı’nın  TBMM’nin açılışında yaptığı konuşmanın hatırlatılması üzerine şunları söyledi: ”Sayın Cumhurbaşkanımızla bir polemiğin içerisine girmek istemem. Bizim bu düşünceyi paylaşmadığımız ortada zaten. Çünkü bu insanlar arazide çalışarak milletvekilliğini kazanmış olan insanlar değiller. Onlar zaten o dönemde içerideydiler ve o dönem içerideyken tersten dönüp parlamentoya gelme gayreti içindeydiler. Bakın şimdi onlardan bir tanesi, buyurun ilk derece mahkemenin verdiği karar; 18 yıl. Dışarıda olmuş olsaydı durum çok daha farklı olmuş olacaktı. Bunları iyi görmek durumundayız diye düşünüyorum.”

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.