Basının duyurmadığı Soda Sanayi büyük grevi 40. gününde

Soda Sanayi, Kromsan ve Tuz İşletmeleri işçilerinin sürdürmekte olduğu grev 40. gününe ulaştı. Soda Sanayi Sendikası Baş Temsilcisi Kamil Eldemir, kendisi ile yaptığımız görüşmede, 40. gününe giren grevin işçiler ve yönetim arasında idari konularda anlaşma sağlanmasına rağmen ücrete dayalı maddelerde herhangi bir anlaşma sağlanamamasından dolayı devam ettiğini söyledi.

Anlaşmazlığın yapılacak olan zamda kilitlendiğini söyleyen Eldemir, 380 TL brüt eşit artış zammı istediklerini, istedikleri rakamın 350 TL’ye kadar gerilettiklerini, yönetimin ise 156 TL verdiğini ve bu noktada görüşmelerin kilitlenmesinden dolayı greve gittiklerini ifade etti.

Eldemir, şu anda Soda Sanayi, Kromsan ve Tuz İşletmeleri işçilerinin tamamının grevde olduğunu, sürekli bakım gerektiren fabrikalarda yalnızca bakım için gerekli 42 işçinin çalıştığını ve 490 kişinin grevde olduğunu, bu sebeple tüm bu fabrikalarda üretimin durduğunu belirtti.

Eldemir aynı zamanda görüşmelere karşı da olumsuz olmadıklarını, yönetimden gelecek mantıklı tekliflere hala açık olduklarını da ekledi.

Kendilerine Türk-İş ve konfederasyona bağlı sendikaların , siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının çok destek verdiklerini, ama yerel basın ve Ulusal Kanal gibi birkaç basın kuruluşu dışındaki ana akım medyanın kendilerini hiçbir zaman haber dahi etmediklerini, bu yüzden destek olabilecek herkesin grevlerine destek vermelerini istedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.