Başkentte Şırnak Uludere Görüşüldü

Ankara’da Şırnak Uludere’de Ölenler ile İlgili Üst Düzey Toplantı Yapıldı

30 Aralık 2011'de Şırnak Uludere'de öldürülen 35 kişinin cenazesinin taşınması (BULENT KILIC/AFP/Getty Images)

Bugün Ankara’da Şırnak’ın Uludere İlçesinde öldürülen 35 vatandaşımızla ilgili devletin üst zirvesinde toplantı yapıldı. Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, önce Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile biraraya geldi. Başbakan, Genelkurmay’dan aldığı bilgi ve istihbaratı Cumhurbaşkanına aktardı. Başbakan’ın görüşmesi 1 saat 40 dakika sürdü.

Başbakan’ın köşkte olduğu sırada Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel de haftalık olağan görüşmesi için Çankaya Köşkü’ne geldi. Cumhurbaşkanı Gül ile Genelkurmay Başkanı Özel’in ana gündem maddesi Şırnak Uludere Olayları idi. Genelkurmay Başkanı askeri bilgileri ve istihbarat bilgilerini Cumhurbaşkanı Gül’e iletti.

Görüşmeler devam ederken Çankaya Köşkü’ne MİT Müsteşarı Hakan Fidan geldi. Uludere’de istihbarat paylaşımının MİT’den geldiği ve yanlış istihbaratın 35 yurttaşımızı öldürdüğü iddialarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e bilgi verildi.

Aynı sıralarda Başbakanlıkta Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç kuvvet komutanlarını kabul etti. Başbakan Yardımcısı, görüşme hakkında önceden planlanmış, olağan bir görüşme olduğunu ifade etti.

Uludere Gerilimi Türkiye Büyük Millet Meclisi genel kurulunda da gerginliğe neden oldu. BDP’li vekiller dün TBMM’nin oturumunun ardından oturma eylemi yaparak Meclis kurulunda sabahlamışlardı. Yine dün kendilerine ‘Barış Anneleri’ adını veren bir grup BDP’li kadın, mecliste Başbakan’ın ofisinin önünde oturma eylemi yapmışlar ve BDP’li vekiller de desteklemişlerdi. BDP, hükümetin öldürülen vatandaşlar için özür dilemesi gerektiğini savunuyor.

Hükümet sözcüsü Hüseyin Çelik ölen vatandaşların ailelerine tazminat ödeneceğini ve maddi tazminatın da bir tür özür olduğunu ifade etti. Olay tam anlamıyla aydınlatıldığında hükümetin özür de dileyebileceğini sözlerine ekledi.

Ana muhalefet partisi CHP, Uludere’de öldürülenlerin ailelerine bir ev yaptırabilmeleri için en az 64 bin TL tazminat ödenmesi gerektiğini belirterek bu konuda meclise önerge verdi.

Yarın MİT Müsteşarlığı Şırnak Uludere Olaylarıyla  İlgili  Basın Toplantısı Düzenleyecek:

Uludere olaylarıyla ilgili olarak MİT, 12 yıl aradan sonra ilk basın toplantısını yarın düzenleyecek. Basın mensuplarına kapısını açacak olan MİT, gazetecilerin Şırnak Uludere’de öldürülenler ve olaylar ile ilgili sorularını yanıtlayacak.

 İlgili Haberler:

İnsansız Hava Araçları Sivilleri Vurdu

PKK, Kaçırdığı Öğretmenlerle İlgili Açıklama Yaptı

Hakkari Çukurca’da Son Yılların En Büyük Kaybını Yaşadık

Türk Ordusu 26. Sınır Ötesi Kara Harekatına Başladı

 

 

 

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.