Başlangıçta Müzik Tedavi Amaçlı Yaratılmıştı

Güzel müzik duyguları okşar, ruhu arındırır, ve şahane bir haz verir. Fakat müziğin başlangıçta hastalıkları tedavi amaçlı oluşturulduğunu biliyor muydunuz? Bu nokta Çin karakterlerinin ilk yaratıldığı döneme dönerek izlenebilir çünkü ilaç kelimesi olan yao (藥 yao) müzik anlamına gelen yue (樂 yue) kelimesinden türemiştir.

Daha sonra bazı bitkilerinde hastalıkları iyileştirebildiği keşfedilmiş ve bitki manasını müzik karakterinin başına ekleyerek ilaç kelimesini elde etmişlerdir.  Esasında müziğin orjinal fonksiyonu iyileştirme idi.

Müzik hastalıkları iyileştirebilir, ve şuan ilaç araştırmaları ile ilgili bu alan üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Cenin ana rahminde iken annesinin sesine aşina olur, ve bebekler annelerinin kalp atışını, nefes alıp verişini, konuşmalarını duyarlar. Şuan müzik dinlemeyide içeren “hamilelikte eğitim” çalışmaları yapılmaktadır.

Klinik olarak keşfedildiği üzere, güzel müzik duyguları geliştirir, nefes alışverişini ayarlar, iç organların işleyişini düzenler. Amerika’da bilim adamları müzik frekanslarının insanların hissiyatları üzerinde etkili olduğunu ve insan vücudu üzerinde bazı belirgin rezonansları yarattığını keşfetmişlerdir.

Farklı müzik ritimlerinin etkileri vücudun hareketliliği üzerinde farklı etkilere sebep olur. Böylece müziğin ritmi insanın psikolojisinide düzenleyebilir.

Usta Çin doktorları değişik şikayetler için ustalıkla uygun kompozisyonlar seçerek tedavi yoluna gitmişlerdir. Eski Çin müziği “temiz müzik” ve “akılcı müzik” olarak ikiye ayrılırdı.

Eski Akılcı Çin müziğinin amacı ise ruhu arındırmaktı, sakin ve yavaş tempolu olmasının sebebi budur. Çinde müzik dinlemek ruhsal huzur verir.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.