BBP, Devlet Görevlileri Hakkında Suç Duyurusunda Bulunacak.

Büyük Birlik Partisi (BBP), Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybettiği helikopter kazası sonrasında enkaz aramasında ihmalleri olduğu iddia edilen devlet görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Yazıoğlu’nun ailesi ile BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu ve parti avukatları yarın Kahramanmaraş Cumhuriyet Savcılığı’na Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Lapanta ve dönemin Kahramanmaraş Emniyet Müdürü Orhan Özdemir’in örgütlü suç kapsamında özel yetkili savcı tarafından soruşturma açılması istemiyle suç duyurusunda bulunacak.

BBP Bursa İl Başkanlığı’nda düzenlenen basın toplantısında partinin Bursa il teşkilatları adına konuşan İl Başkanvekili Ernail Akbulut, Devlet Denetleme Kurumu (DDK) raporları sonrası Yazıcıoğlu’nun kazasında ihmaller zinciri olduğunun gözler önüne serildiğini kaydetti. Enkaz arama çalışmaları sırasında partililerin yetkililerce kasıtlı olarak engellendiğini öne süren Akbulut, “Dağdaki aramalarda yön şaşırtması yapılmıştır. Bizler de oradaydık, arama çalışmaları tam bir skandala dönüştü. Hükümetin iki bakanı da karartma ve saptırma çalışmalarında ihmalkar davrandıkları için derhal istifa etmeli. Kendisine verilen kaza yeri haritasını kriz merkezine ulaştırmayan Kahramanmaraş eski emniyet müdürü Orhan Özdemir istihbarat görevlilerine sonradan sahte rapor hazırlatıyor. Kaza esnasında ve sonrasında yaptığı karartma bilgi kirliliği ve yanlış yönlendirmeyi kimin talimatıyla ve neyin karşılığında yaptığını izah etmesi gerekirken Ankara’ya atanarak ödüllendirilmiştir.” dedi.

Balyoz Darbe Planı soruşturması kapsamında ifade veren Tuğgenal Ali Lapanta’nın düzmece işlem yaptırdığını iddia eden Akbulut, DDK’nın usulsüz işlemleri tespit ettiğini hatırlattı. Akbulut, askeri görevliler için Savunma ve İçişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığının işlem yapıp yapmadığını merak ettiklerini söyledi.

Akbulut, yarın Kahramanmaraş Cumhuriyet Savcılığına parti ve Yazıcıoğlu’nun ailesi olarak suç duyurusunda bulunarak arama çalışmalarını karartan devlet görevlileri hakkında örgütlü suç soruşturmasının açılmasını isteyeceklerini kaydetti. Partinin 16 avukatı tarafından hazırlanan suç duyurusunda kaza sonrası ihmali olduğu öne sürülen kişilerin TCK 220. maddeden yargılanmasını isteyeceklerini belirten Akbulut, “Suç şebekesinin varlığının tepiti ve bunun soruşturulmasının da CMK 250. madde kapsamında özel yetkili savcı tarafından yapılmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.