Başbakan’dan Beklenen Bedelli Açıklaması Geldi

Erdoğan:"Her ne sebeple olursa olsun fiili askerlik hizmetini yapmamış ve 30 yaşından gün almış olanlar bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bedelli askerliğe hak kazanacaklar"

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Meclis’te yaptığı grup toplantısında bedelli askerlikle ilgili beklenen açıklamalarını yaptı. Günlerdir beklenen detaylar bu gün bizzat Başbakan Erdoğan tarafından tek tek açıklandı. Bedelli askerlikten 30 yaşından gün alanların yararlanacağı ve  ücretinin de 30 bin TL olacağı belli oldu.  Bedelli askerlikten yararlanacaklar 21 günlük temel askerlik eğitimini ise yapmayacaklar.

Bedelli ve dövizle askerlikle ilgili düzenlemelerle içeren Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına ilişkin kanun tasarısı bu gün, TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

 Başbakan bedelli askerliğin 9 yıldır AK Parti’nin gündeminde olduğunu, terörle mücadelede zafiyete yol açacak bir durumun oluşmamasını dikkate aldıklarını, ilgili kurumlarla istişare yaptıklarını ve asker sayılarını dikkate aldıklarını vurguladı. Hazırlamış oldukları tasarının uzun bir ön çalışma sonucu olduğunu da belirtti.

Başbakan, ‘Anayasanın 72. maddesi vatan hizmetinin her vatandaşın hakkı olduğu ve dövizle ve bedelle yapılabileceği belirtilmiş durumda. Bedelli daha önce üç kez uygulanmış, 1999’da bedelli askerlik Marmara Depremi’nin yaralarını sarmak amacıyla çıkarılmış’ dedi.

Konuşmasında ‘‘Biz ise iki önemli hedef gözetiyoruz. Bakaya sayısının bedelli askerlikle azaltılmasını ön görüyoruz. Bedelli askerlik kanunuyla çok önemli sosyal hizmetleri gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Kanun tasarısına koyduğumuz bir maddeyle bedelli askerlik geliri, şehit yakınlarına, gazilere özürlülere muhtaç erbaş ve er aileleriyle TSK’ya, Jandarma Genel Komutanlığı’na ve emniyet hizmetlerine mensup vazife malullerine yönelik sosyal hizmet faaliyetlerinin finansmanına aktarıyoruz. Hatta milli bütçeden, özürlülere yönelik ayırdığımız rakamı da artık bu fona aktaracağız. Burada önemli bir ayrıntı, ön gördüğümüz yaş sınırıyla, askerlik ve güvenlik hizmetlerinin aksamasına asla izin vermiyoruz.’’ Dedi.

Başbakan dövizle ilgili askerlikle ilgili düzenlemeleri de açıkladı.

TSK’nın ihtiyaç duyduğu erbaş ve er sayısını dikkate alarak düzenleme yaptıklarını; oturma ve çalışma iznine sahip işçi ve işveren sıfatıyla toplam en az 3 yıl süreyle fiilen yabancı ülkelerde bulunanlar 38 yaşına kadar başvurdukları taktirde 5 bin 112 Euro, başvurmayanlar ise 7 bin 668 Euro karşılığında bu hizmeti yerine getiriyorlardı. 21 gün de temel eğitimi alıyorlardı. Hazırlanan yeni tasarıyla, dövizli askerlik hakkı kazananlar için 38 yaş sınırı gözetilmeksizin 10 bin Euro bedelle askerlik hizmetini yapma hakkı getiriliyor. 21 gün olarak aldıkları temel eğitim de kaldırılıyor.

 Bedelli askerliğin detayların da şu şekilde açıkladı: Her ne sebeple olursa olsun fiili askerlik hizmetini yapmamış ve 30 yaşından gün almış olanlar bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bedelli askerliğe hak kazanacaklar.6 ay içinde 30 bin lira ödeyebilecekleri gibi, yarısını başvuru sırasında, diğer yarısını da  6 ay içinde ödeyerek bedelliden yaralanabilecekler.  21 günlük temel askerlik eğitimi de almayacaklar.

 Başbakan yaptığı açıklamada ‘vicdani ret’ olarak adlandırılan bir düzenlemenin hiçbir zaman gündemde olmadığını da sözlerine ekledi.

 Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bedelli askerlikten 460 bin  kişinin yararlanabileceğini ve bedelli askerlik için ikinci taksidi ödemeyenin hakkının yanacağını söyledi.

Konu ile ilgili diğer haberler;

Van Depremi Sonrası Bedelli Askerlik Tekrar Gündemde

35 Yaş Üzeri Bedelli Askerlik Hazırlığı

Bülent Arınç, Bedelli Askerliğin Hükümet’in Gündeminde Olmadığını Söyledi  🙂

CHP’nin Bedelli Askerlik Teklifi

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.