Beklenen CHP ve AKP Görüşmesi Gerçekleşti

AK Parti ve CHP Kürt Sorunu için görüştüler

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcıları Faruk Loğoğlu, Sezgin Tanrıkulu ve CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ile birlikte, Kürt sorununa katkı sağlamak amacıyla oluşturdukları yöntem önerisini sunmak üzere, AKP  Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan’ı AKP  Genel Merkezi’nde ziyaret etti. Görüşmede Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal ve Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik de hazır bulundu. Görüşme saat 15.30’da başladı.

Görüşmede CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Kürt sorununun çözümüne ilişkin TBMM bünyesinde, TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin eşit katılımıyla, toplam sekiz üyeden oluşacak “Toplumsal Mutabakat Komisyonu” ile sivil alanda, yine siyasi partilerin eşit sayıda önerecekleri toplam on iki üyeden oluşacak ve TBMM ile bağlantılı ve koordineli şekilde faaliyet gösterecek bir “Akil İnsanlar Grubu” oluşturulması önerisini sundu.

Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından bir açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik,  bu önerinin bir yöntem önerisi olduğunu vurgulayarak,  CHP’nin bu girişimi ile soruna çözüm sağlamak amacıyla elini taşın altına koymasının Sayın Başbakan ve AKP tarafından memnuniyetle karşılandığın belirtti.  Öneride,  şu aşamada bir çıkmaz olduğunu belirten Çelik, önerilen mekanizmanın bir ihtisas komisyonu olarak değil ama bir tahammülü komisyon olarak hayata geçebileceğini, bunun için de Meclisteki bütün partilerin tam mutabakatının gerekli olduğunu söyledi. CHP’nin bu önerisine MHP’nin olumsuz olarak bakmasının bu süreci tıkadığını belirten Çelik,  söz konusu aşamada bütün muhalefet partilerinin önerilen bu yöntem önerisi üzerine mutabık kalması halinde,  Genel Başkan Erdoğan ve partililerin ilke olarak bu komisyonların kurulmasına karşı olmadıklarını ifade etti.  Çelik, “Uludere’yi CHP ile beraber ziyaret etmek” konusunda ise “gündemimizde böyle bir ziyaret yok” dedi.

MHP’den öneriye sert ret

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise Başbakan R.Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu buluşmasını  sözde Kürt sorununu konuşmak ve bu konu etrafında değerlendirmelerde bulunmak maksadıyla bir araya gelmek olarak değerlendirdi. “AKP ile CHP arasındaki siyasi akrabalık ilişkisi, bilhassa bölücü teröre sakat ve mahsurlu bakıştaki yakınlık, yapılan karşılıklı temaslarla iyice su yüzüne çıkmıştır”  ifadesini kullanan Bahçeli, “CHP’nin yanlış tespit ve içine girdiği tehlikeli ve tereddütlü teşhis karmaşası, bölücü terör yerine sözde Kürt sorununun tekrar ön plana geçmesine neden olmuştur” dedi.  Özellikle ana muhalefet partisinin PKK’nın ve İmralı canisinin taleplerine sözcülük yapmasının kendi geçmişini inkardan başka hiçbir anlama gelmediğini ifade eden Bahçeli, AKP’nin sözde Kürt sorunu ile ilgili bu görüşmeye kapılarını açmasının dikiş tutmayan yamalı zihniyetinin bir göstergesi olduğunu ve bu girişimin bölücülük yarışına hız kazandırdığını söyledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.