Belçika da Bombalı ve Tüfekli Saldırı

Saldırı sonrası Saint-Lambert meydanı ve ana adliye binası önünde ambulanslar (Michel Krakowski / AFP / Getty Images)

Korkunç saldırı Belçika’nın doğu şehirlerinden Liege’ın Saint-Lambert meydanında ve kentin ana adliye binası yakınında meydana geldi (Le Soir gazetesi). Saldırgan bir çatının üzerine çıkarak otobüs durağına doğru dört el bombası fırlattı. Kalabalık panik içinde kaldı.

Bir görgü tanığı olan 24 yaşındaki Samuel “Otobüs durağı tamamen yıkılmıştı ve 6 kişi enkaz altında kaldı” diye gazeteye açıklamada bulundu. “ilk önce büyük bir silahla ateş etti” diye devam etti.

Olay sonrası en 100 kişi yaralandı ve birçok hastane yaralılarla doldu taştı.

Başka bir tanık olan Nicolas Gimenez, 7-Sur-7-Tv kanalına yaptığı açıklamada, “ilk önce attığı şeylerin önemsiz taş olduğunu sandım” dedi. “Daha sona büyük bir patlama oldu ve durak yıkıldı” dedi.  Tanıklar daha sonra buna benzer dört patlama duyduklarını söylediler.

Televizyonlardan verilen bilgiye göre saldırgan NATO kuvvetleri tarafından kullanılan kuvvetli bir makineli tüfek olan FN-FAL’ı kullanarak kalabalığın üzerine ateş açtı.

Expatica gazetesine göre saldırgan vuruldu ve daha sonra kendisini tabanca ile vurarak öldürdü. Fakat savcı Danielle Reynders bunun daha kesin olmadığını belirtti. “Kendini mi öldürdü yoksa silah elindemi patladı, henüz belli değil” dedi.

Verilen ilk bilgilere göre olay anında 15 ve 17 yaşında iki genç ve 75 yaşında bir kadın olmak üzere 3 kişinin öldüğü doğrultusundaydı. Daha sonra 7-Sur-7-Tv kanalı hastanede 20 yaşında bir erkek ve 23 aylık bir bebeğin daha öldüğünü açıkladı.

Daha sonra saldırganın, daha önce 58 ay boyunca silah ve uyuşturucu kaçakçılığından hapiste yatmış olan 33 yaşındaki Nordine Amrani olduğu ortaya çıktı. Salı günü bir polis sorgusunda gitmesi gerekirken gitmemişti.

RTL televizyon kanalına göre Amrani herhangi bir terörist grup ile bağlantılı değil ve yalnız olarak çalışıyor.

Liege şehrine olaydan kısa süre sonra gelen Başbakanı Elio Di Rupo ve İçişleri Bakanı Joelle Milquet, ölenlerin ailelerine taziyelerini sundular.

Orijinal İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.