Belçika’da 50 Milyon Dolarlık Elmas Soygunu

Elmas ticaretinde dünyanın önde gelen merkezlerinden biri olan Belçika’da meydana gelen 50 milyon dolar değerindeki  soygun sonrası elmas ticaretinde liderliği Dubai ve Asya almış olma ihtimali mevcut.

18 Şubat 2013'te şimdiye kadar ki en büyük elmas soygunu meydana geldi. (Markos / Getty Images Renders)
18 Şubat 2013’te şimdiye kadar ki en büyük elmas soygunu meydana geldi. (Markos / Getty Images Renders)

Bugüne kadar ki en büyük elmas soygunu olarak ifade edilen soygunun, 8 kişinin polis kılığında hava alanına girip silahlı olarak 10 dakikada gerçekleştirdiği belirtildi. Hava limanının uluslar arası güvenlik standartlarına sahip olduğu ve sıkı güvenlik önlemleri alındığı halde soygun çok kısa sürede gerçekleşti.

Polis kılığındaki Silahlı grup kapalı ve polis aracı gibi görünen iki araçla hava alanının güvenlik çitini aşmış ve bir güvenlik şirketinin panelvanıyla Swiss hava yollarının Helvetic Havayolları uçağına yüklemeye götürdüğü işlenmemiş elmasları silah göstererek güvenlik görevlilerinden almıştı.

Daha sonra kullanılan araçlardan birinin hava alanına yakın bir yerde tamamen yanmış olarak bulundu.

Dünya Elmas Ticaret Merkezi sözcüsü Caroline De Wolf “Dünyanın ticaret merkezlerinden biri olan Belçika’nın zarar görmesinde korkuyoruz” dedi.

2020 projesinde, Belçikalı elmas sektörü tarafından geliştirilen planda elmas ticaretinde devam gücünün sürekliliği için güvenlik unsurunun önemli bir faktör olduğu listelenmişti.

Raporda, elmas ticaretinin ülkeye yıllık 42 milyar Euro gelir getirdiği ve genel ticaret dengesinin % 70’ini oluşturduğu belirtildi. De Wolf, yarı işlenmiş-kaba olan her 10 elmas üzerinden, 8 tane elmas meydana gelmektedir, dedi.

 

Derleme İngilizce Metin

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.