Belçika’da Birçok Şehirde Bugün Araba Kullanmak Yasak

BRÜKSELBelçika’da birkaç yıldır başarı ile uygulanan ‘Arabasız Pazar’da şehir merkezlerine motorlu taşıtların girmesi yasaklanıyor. Bugün başta Brüksel, Gent, Anvers, Brugge gibi büyük şehirlerin yanı sıra toplam 32 il ve 46 ilçede arabasız gün ilan edildi. Toplu taşıma araçlarında indirimli bilet uygulandığı bugünde amaç, caddelerde yaya ve bisiklet kullanımını özendirmek. Yıllar önce Brüksel Ulaştırma Bakanlığı’nın inisiyatifiyle başlayan ‘Arabasız Pazar’ uygulamasına geçen süre içinde diğer şehirler de katıldı. Sabahtan akşama kadar motorlu taşıtlara şehir merkezlerinin yasaklandığı günde her şehir farklı etkinliklerle otomobilsiz günü teşvik ediyor. Buna göre normal günde trafiğin yoğun olduğu cadde ve kavşaklarda çocuk şenlikleri, bisiklet yıkama kabinleri ve yayalar için eğlenceler hazırlandı. Brüksel ‘Arabasız Pazar’ gününe bu sabah saat 09:00’da AB kurumlarının bulunduğu Schuman Meydanı’nda Ulaştırma Bakanı Brigitte Grouwels’in arabasını park edip bisiklete binmesiyle resmen başladı. Vatandaşlardan bir milyon nüfusa sahip Brüksel’in arabasız da capcanlı ve hareketli bir şehir olduğunun farkına varılmalarını isteyen yetkililer, diğer zamanlarda da gerekmedikçe arabalarıyla şehir merkezine gelmemelerini salık verdiler. Bisiklet ve toplu taşım gibi alternatif araçların daha sık kullanılmasının daha çevreci bir yaklaşım olduğu ifade edildi.

Belçika Devlet Demiryolları (NMBS) bu hafta sonu için indirimli seferler düzenlerken, Flaman Toplu Taşım Şirketi (De Lijn) de gün boyu geçerli olan otobüs ve tramvay biletini 2,50 Euro’ya düşürdü.

Geçtiğimi yıl düzenlenen ‘Arabasız Gün’ uygulaması Ramazan Bayramı’na denk gelince birçok belediye bayram namazını hesaba katarak, araba yasağını normalden iki saat geç başlatmıştı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.