Belçika’da Demiryolu Trafiği Bir Günlüğüne Durdu

BRÜKSEL– Belçika’da bugün hemen hemen hiçbir tren seferi yapılmıyor. Belçika Demir Yolları İşletmesi (NMBS) çalışanları bir günlük iş bırakma eylemine gitti. Belçika’daki demiryolu grevinden uluslar arası tren seferleri de etkilenecek. Akşam 22.00’de başlayan demiryolu grevi 24 saat sürecek. Bu akşama kadar hiçbir tren seferinin yapılmayacağı ifade edilirken, bir önceki benzer grevin ekonomiye maliyetinin 150 milyon Euro olduğu hesaplandı.

Sendika temsilcileriyle müzakerelere oturan hükümet yetkilileri anlaşmaya varılmak üzere olduğunu ifade ederken Sosyalist ve Bağımsız Demiryolu Sendikaları’nın aldığı bir günlük iş bırakma eylemine sert tepki gösteriyor. 24 saatlik demiryolu grevine Hıristiyan Demokrat ve Liberal Sendika katılmıyor. Demiryolu çalışanları Belçika Demir Yolları İşletmesi (NMBS)’in yan kolu olan B-Cargo bölümünde yeniden yapılanmaya gidilmesinden rahatsız. 900 kadar çalışanın işine son verileceği söylenen bu bölümde işten çıkartılacakların yarısının NMBS’in farklı birimlerinde değerlendireceğinin söylenmesi demiryolu çalışanlarını tatmin etmedi. Yük taşımacılığı sektöründe çalışanların zor durumda kalacağı yeni eylem planında işçilerin özlük haklarının yeterince göz önünde bulundurulmadığından şikâyetçi olan sendika temsilcileri, kendilerine iş bırakma eyleminden başka bir seçenek bırakılmadığını savundu. Önceki gün taraflar bir araya gelmiş fakat bir anlaşmaya varamadan toplantıdan ayrılmak zorunda kalmışlardı. Dün akşam saat 22.00’den bugün 22.00’ye kadar hemen hemen hiçbir tren seferinin yapılmayacağı kaydedildi.

SABAH SAATLERİNDE 350 KM ARAÇ KUYRUĞU

Öte yandan demir yolu çalışanların aldığı genel grevden dolayı çok sayıda çalışanın mağdur olacağı hesaplanıyor. Günde yaklaşık 300 bin kişin çalışmak için Brüksel’e geldiği ve bunların çoğunun treni tercih ettiği göz önünde bulundurulduğunda bugün otoyollarda ayrı bir yığılmanın oldu. Belçika otoyollarında bu sabah 350 km’yi bulan araç kuyrukları oluştu. Belçika’daki demiryolu grevinden uluslar arası tren seferleri de nasibini alacak. Bugün Londra, Eurostar ve Amsterdam gibi şehirlere yolcu taşıyan Eurostar ve Thalys gibi uluslar arası hatlarda çalışan tren seferlerinde de ciddi aksamaların yaşanacağı duyuruldu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.