Belçika’da Güvenlik Alarmı

Çıkan çatışmadan sonra Belçika polisi Verviers şehri Colline caddesinde güvenlik tedbirleri aldı. (Valerie Kuypers/AFP/Getty Images)
Çıkan çatışmadan sonra Belçika polisi Verviers şehri Colline caddesinde güvenlik tedbirleri aldı. (Valerie Kuypers/AFP/Getty Images)

Fransa’da Charlie Hebdo dergisine yapılan saldırının ardından başlatılan operasyonlar kapsamında Belçika’da 13 kişi terör şüphesiyle gözaltına alındı.

Doğu Belçika’da bir eve düzenlenen operasyonda çıkan çatışmada iki kişi öldü ve bir kişi yaralandı. Bu olaydan sonra ülke genelinde güvenlik tedbirleri arttırıldı.

Hedef olma endişesi ile Cuma günü Antwerp ve Brüksel’de tüm Musevi okulları kapatıldı.

Belçika Başbakanı Charkes Michel, televizyonda verdiği mesajda herşeyin şimdilik kontrol altında olduğunu belirtti.

Perşembe günü Verviers şehrindeki polis müdahalesi ile ilgili olarak da düzenlenen polis operasyonunun “terörist hücresi faaliyetini durdurmaya” yönelik olduğunu belirtti.

“Şimdilik herhangi bir spesifik tehdit bilgisi yok fakat ne Belçika’da ne de başka yerde riskimiz sıfır diyebiliriz” dedi.

Perşembe günü polis Vervier şehrinde bir hücre evini basmış, çıkan çatışmada iki kişi ölü ve bir kişi yaralı ele geçirilmişti. Yaralı kişi sorguya çekildi.

Belçika savcısı daha sonra yaptığı açıklamada şüphelilerin bir polis merkezine saldırı dahil olmak üzere Belçika’da birçok terör faaliyeti planladıklarını belirtti.

Başbakan Michel, Cuma günü yaptığı konuşmada milli savunmayı artırmak için 300 milyon Euro değerinde yatırım yapacaklarını belirtti. Hem sınırlarda güvenlik iyice sıkılaştırılacak, hem de gözetleme ve telefon dinleme yoluyla tedbirler artırılacak.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.