Belçika’daki Tunuslular Bin Ali’nin Gitmesini Kutluyor

Resim: Getty Images/GEORGES GOBET

Tunus Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali’nin ülkeyi terk etmesi Belçika’daki Tunusluları sokağa döktü. Tunus’ta Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali’nin halk ayaklanması sonucu ülkeyi terk etmek zorunda kalması Belçika’da sevinçle karşılandı. 500 kadar Tunuslu gösterici Belçika’nın başkenti Brüksel’in Borsa Meydanı’nda toplanarak Bin Ali’nin ülkeden ayrılmasını kutladı.
Dün öğlen saatlerindeki sevinç gösterisi ‘Tunus Hareketini Destekle Komitesi’ tarafından organize edildi ve meydanda toplananların çoğunluğu Tunus asıllı Belçikalılar oldu. ‘’Tunus’ta artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, halk ayaklanmasıyla çok önemli bir adım attık.’’ şeklinde konuşan protestocular, buna karşın ordunun yönetimin başında olduğu sürece tam bir demokrasiden söz edemeyeceklerini kaydetti.
Tunus milli marşını okuyan yüzlerce eylemci, olaylarda hayatlarını kaybedenlerin anısına bir dakika saygı duruşunda bulundu. Açılan döviz ve pankartlarda “Katil Bin Ali”, “Tunus’taki kan gölünü durdurun” yazılarına yer veren Belçika’daki Tunuslular, bundan sonrası için hile karıştırılmamış bir seçim talebinde bulundu.
Fransa’nın eski sömürgesi olan Kuzey Afrika ülkesi Tunus 1956 yılında bağımsızlığını ilan etti. Halk ayaklanmasına kadar 23 yıl Devlet Başkanlığı koltuğunda oturan Zeynelabidin Bin Ali, Batı’nın özellikle uluslar arası teröre verdiği destekten dolayı ABD’nin desteğini almıştı.
Radikal İslami hareketlere göz açtırmayan Bin Ali’nin muhalefet partilerine yasak koyarak seçimlere hile karıştırdığı ve ülkeyi “polis devlet” modeliyle yönettiği eleştirileri yapılıyordu. Yaklaşık çeyrek asır ülkeyi sert tedbirlerle idare eden devrik lider Bin Ali, halk ayaklanmasının önüne geçemeyerek ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.

BELÇİKA’DAN TUNUS HALKINA DESTEK
Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Steven Vanackere’den ayaklanan Tunus halkına destek mesajı geldi. Flaman Hıristiyan Demokrat (CD&V)’li Bakan, ‘‘Daha fazla demokrasi adına Tunus halkının gösterdiği direnç ve kararlılık bizim tüm desteğimizi ve sempatimizi hak ediyor.’’ şeklinde konuştu.
Tunus’ta geçici bir hükümetin kurulmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Belçika Dışişleri Bakanı Vanackere, ülkede bir önce normalleşmenin sağlanması temennisinde bulundu. Dışişleri Bakanı ayrıca bakanlık ve Tunus’taki Büyükelçilik aracılığıyla Tunus’ta bulunan Belçikalı vatandaşların emniyetini sağlama adına ellerinden geleni yaptıklarının altını çizdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.