Bengladeş’te Şiddetli Çatışmalar Sürüyor

Bengladeş’te çatışma

Bangladeş’te önümüzdeki yıl gerçekleşecek seçimlerin denetlenmesini sağlayacak bağımsız bir zümre için ülke çapında eylemler yapan ve yolları ablukaya alan göstericiler ülkede şiddetli çatışmalara yol açıyor. 

En son alınan bilgilere göre gruplar arasında çıkan çatışmalarda en az 2 kişi hayatını kaybederken birçok kişi de yaralandı. Ayrıca çatışmalar esnasında onlarca araba da kullanılamaz hale geldi. Polis, göstericilerin molotof kokteyli saldırılarına plastik mermi ve biber gazıyla cevap verdi.

Hükümet, geçen sene seçimler sırasında denetleyici bir zümrenin sorumluluğu devralma sistemini yürürlükten kaldırmıştı. Bu sistem seçimlerin tarafsız bir şekilde yapıldığından emin olmak için bağımsız bir idare mekanizması oluşturuyordu. Başbakan Şeyh Hasina Vecid, sistemin mahkeme kararıyla kaldırıldığını ve geri getirmeye niyetleri olmadığını dile getirdi. Eski Başbakan Halide Ziya’nın önderlik ettiği ana muhalefet partisi olan Bangladeş Ulusal Partisi ise protestocuları sistemin geri gelmesi için hükümete baskı yapmaya çağırdı.

Bangladeş’teki haber kaynaklarından alınan bilgilere göre başkent Dakka’nın kuzeyindeki bölgeler protestocular ile hükümet destekçileri arasında harp sahasına dönmüş durumda. Şiddetli çatışmaların yaşandığı bölgelerde binlerce polis görevlendirilirken onlarca aktivist de polislere nezaret ediyor. Birçok insanın evinden çıkmakta tereddüt ettiği ve okullar ile işyerlerinin kapalı tutulduğu da alınan bilgiler arasında.

Emniyet Genel Müdürü İmtiaz Ahmed, yabancı kaynaklı bir haber ajansına verdiği röportajda şu cümleleri sarf etti: ”Biz protestoların barışçıl bir şekilde yapılması taraftarıyız. Fakat önce onlar araba ve otobüslere molotof kokteyleri atarak saldırdılar. Biz ise plastik mermi ve biber gazı gibi öldürücü olmayan silahlar kullandık.”

Onlarca yıldır Bangladeş’te Hasine ve Ziya hakimiyetinin sürdüğü biliniyor. Geçmişte de bu isimlerin seçim kampanyaları ülkede şiddetli çatışmalara yol açmış ve askeri müdahale sonucu çatışmalar sona erdirilmişti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.