BEST BUY ÇİN PAZARINDAN ÇEKİLİYOR

Dünyanın en büyük perakende elektronik tüketim malları satıcısı Best Buy, Çin’deki dokuz perakende mağazasının hepsini Şangay’da bulunan genel merkezileri ile kapatacağını ve yaklaşık 1.000 adet tam zamanlı çalışanını işten çıkaracağını açıkladı.

Best Buy, Çin pazarından tam anlamıyla çekilmekten de son anda vazgeçti. Best Buy Çin Halkla İlişkiler müdürü Liu Ting, perakende mağazalarının dışında, Best Buy Çin’in halen uluslar arası ticaret ile uğraştığını ve halen Beş Yıldızlı teçhizat mağaza zincirine sahip olduğunu söyledi.

Beijing News’a göre, her çalışan için kıdem tazminatı yaklaşık iki yıllık maaş tutarında. Birçok çalışan şu anda kıdem tazminatını imzalamış durumda. Best Buy kıdem tazminatı için yaklaşık 70 milyon yuan ( yaklaşık 10 milyon A.B.D. Doları) harcayacak.

Best Buy Çin pazarına, Kuzey Amerika’nın dışına stratejik ilk hareketi olarak 2006 yılında girdi. Bunun ardından 2006 ve 2008 yıllarında iki binada, Jiangsu Beş Yıldızlı Ev Gereçleri Şti. olarak 365 milyon dolar ile Çin’deki en büyük üçüncü ev gereçleri perakende satıcısı durumuna geldi. Bu sırada Şangay, Suzhou, Hangzhou ve Pekin’de 9 Best Buy mağazası açıldı.

Çin’deki en büyük perakende ev gereçleri ve elektronik eşya satıcısı Gome’un Başkan Yardımcısı He Yangqing, 21. Yüzyıl Ekonomi Raporu’na Best Buy’ın kararı ile ilgili olarak: “Bu Best Buy’ın kendi seçimidir ama aynı zamanda yerel elektronik satıcılarının da görmek istediği birşeydir” diye açıklamada bulundu.

Ev gereçleri uzmanı Liu Buchen Best Buy’ın Çin pazarına çok geç girdiğini düşündüğünü ifade etti. 2005 yılı itibari ile ev gereçleri ve elektronik eşya perakende sektörünün olgunlaşmış olduğunu ve ve Best Buy da pazara 2006 yılında girdiğinden yerel perakende firmalarının baskısı altında kaldığını söyledi.

Bir China Economic Times raporuna göre Çin’de hizmet lüks birşey. Birçok Çin tüketicisi, Best Buy mağazalarında, Best Buy’ın eğitimli profesyonel satış personeli için biraz daha fazla ödemeyi göze almayan ucuz avcısı tüketiciler ve birkaç dolar tasarrfu etmek için yerli Gome ya da Suning’e gitmeyi tercih eden kişiler.

Gome için yeni bir mağaza açmak birçok milyon yuana mal oluyor. Aynı mağazayı açmak Best Buy için neredeyse on katı kadar. Bu yüzden son dört yılda Best Buy sadece 7 Best Buy mağazası açığ 30 Beş Yıldız mağazası açarken aynı zaman döneminde Gome 350 yeni mağaza ve Çin’in ikinci en büyük perakende mağazası Suning 421 yeni mağaza açtı.

Best Buy bireysellşemiş hizmet ve daha iyi bir alış-veriş deneyimi sunuyor ama fiyatları daha yüksek.

Analizciler, Best Buy’ın bir pazarı ele geçirmede görünen başarısızlığının sebebinin Çin tüketicilerinin önceliğini anlamamak olduğunu söylüyor. Bir Yangcheng Gece Haberi Raporu Best Buy’ın Çin’e girişinden itibaren “onurla mücadele ettiğini” ama sonunda koşullara uyum sağlayamadığı için başarısız olduğunu söylüyor.

Best Buy’ın Çin’de kalan işini Beş Yıldız markası altında devam ettirecek.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.